13 stycznia Dniem Otwartym w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach

Izba Pamięci Cukrownictwa z siedzibą w Częstocicach powstała z inicjatywy Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Zgromadzone obiekty zostały przekazane przez spółkę, a także kustosza Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Waldemara Broćka, który – jak mówi – wiele z nich zakupił na jednej z platform handlowych. Poświęcił mnóstwo czasu na to, by choćby w części przywrócić nam pamięć o zamkniętej Cukrowni Częstocice. Otwarcie izby odbyło się w minioną środę. Ostrowczanie będą mogli ją zwiedzać 13 stycznia, w godz. 8 -14, w ramach dni otwartego Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach.

Musimy pamiętać o tym, że już w 2017 r. powołany został zespół ds. historycznych, którego zadaniem było m.in. opracowanie koncepcji powstania placówki muzealnej. Lokalizacja Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach nie jest przypadkowa, gdyż położona jest na terenie byłej, najstarszej na ziemiach polskich cukrowni należącej do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Izba Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach powstała w roku jubileuszu 15-lecia Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
-Najstarszym spośród 600 zgromadzonych obiektów w izbie pamięci jest pochodzący z 1839 r. wypis umowy pomiędzy Leonem Popławskim ? właścicielem wsi Syrniki w guberni lubelskiej, a Bankiem Polskim na pożyczkę służącą uruchomieniu cukrowni ? podkreśla Waldemar Brociek. – Wartość historyczną mają plomby pochodzące z różnych cukrowni. Plomby te stosowano dlatego, że rząd rosyjski wprowadził akcyzę na cukier, także cukru trzcinowego z zagranicy.
Na wystawie pośród wielu  fotografii można zobaczyć nagrobek Franz Karl Acharda, założyciela w Konarach w 1802 r. pierwszej w Europie cukrowni.
-W izbie pamięci zgromadzono mnóstwo planów, rysunków sytuacyjnych i przekrojów budynków, urządzeń, a także druki, sprawozdania, czasopisma polskie, niemieckie, rosyjskie zajmujące się rynkiem cukrowniczym oraz książki z dziejów cukrowni i te chemiczne, ukazujące tajemnice produkcji cukru. Zgromadzono także liczne dokumenty, korespondencje, sprawozdania zarządów cukrowni, czy też akcje cukrowni ? mówi W. Brociek.
Do dyspozycji zwiedzających uruchomiony został infokiosk, wyposażony w ekran dotykowy. Infokiosk pełni funkcję informacyjną, jest skarbnicą wiedzy, eksponatów i ciekawostek związanych z Izbą Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach.
-W kiosku multimedialnym możemy zobaczyć wszystkie zgromadzone w izbie pamięci zdjęcia urządzeń, urządzenia, mapy pokazujące organizację cukrowni, akcje cukrowni, karty pocztowe miejscowości z budynkami cukrowni w tle oraz varia, medale, reklamy, sztandary i pamiątki zgromadzone przez cukrownie. Ponieważ po I wojnie światowej brakowało pieniądza państwowego, dlatego wiele cukrowni, zwłaszcza na terenach niemieckich, wydawało swoje pieniądze lokalne ? dodaje R. Brociek.
Zwiedzający mogą obejrzeć pokaz multimedialny, opowiadający o historii cukrownictwa na ziemiach polskich na przestrzeni wielu lat. Na stelażach wystawienniczych, oświetlanych automatycznie, ukazano całą historię cukrownictwa. Na jednych z plansz możemy obejrzeć nigdy nie zrealizowany projekt budowy kolejki wąskotorowej, prowadzącej z cukrowni w Częstocicach do Ćmielowa. Na zdjęciach możemy oglądać pierwszą szkołę utworzoną przy naszej cukrowni w Częstocicach, a także doprowadzenie w 1883 r. kolei, za pomocą której można było przywozić do cukrowni buraki nawet z odległych terenów. Częstocice posiadały zresztą jedną z większych plantacji buraka cukrowego.
W izbie pamięci zgromadzono wiele urządzeń pomiarowych. Uwagę przykuwa okular do mierzenia poziomu cukru. Na uwagę zasługują pochodzące z 1926 r. dwie części turbiny stosowanej w naszej cukrowni. Jest też porcelana, kufle, wazony, gadżety sportowe, uświetniające rocznice  poszczególnych cukrowni, które prowadziły i sponsorowały wiele zespołów sportowych przy okazji organizując wiele zawodów sportowych, m.in. wędkarskie przy okolicznych stawach. Można także oglądać cały dział wystawienniczy poświęcony nasiennictwu buraka cukrowego. Ciekawy jest zbiór torebek z cukrowni z całej Polski, w które pakowano cukier.
Jak podkreśla prezes Krajowej Spółki Polski Cukier Henryk Wnorowski, są plany, aby placówka w Częstocicach była obiektem całorocznym, udostępnionym dla szkół i wszystkich zainteresowanych. W planach przewidziane jest również otwarcie jeszcze jednej sali, gdzie ustawione będą maszyny i sprzęty służące do uprawy buraków cukrowych oraz drobne urządzenia związane z produkcją cukru.
Opiekunem i kierownikiem Izby Pamięci jest Zdzisław Salus, były pracownik Cukrowni Częstocice, który zaprasza wszystkich ostrowczan do zwiedzenia Izby Pamięci Cukrownictwa już w najbliższą sobotę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *