Portret mistrza

Jubileusz 60-lecia pracy twórczej artysty plastyka Tadeusza Kurka, który obchodzony był pod koniec był ubiegłego roku, znalazł swoje odzwierciedlenie w publikacji Adama Sznajderskiego pt. ?Niezwykli?.
sznajderskiJest to siódma część cyklu biografii niezwykłych postaci w dziejach Polski, prezentowanych przez autora. Dokonuje on podsumowania dotychczasowej pracy artysty, zabierając czytelnika w wędrówkę po świecie jego twórczości, poprzez ważne wydarzenia związane ze sztuką oraz jego życiem ? od pracy pedagogicznej i utworzenia ?Grupy 10? do wernisaży w Zachodniej Europie, USA czy Australii. Znajdziemy tam nie tylko bogaty życiorys artysty, ale fragmenty rozmów, wpisy z ksiąg pamiątkowych uczestników wystaw z Polski i zagranicy, ilustrowane zdjęciami. Autor w swojej publikacji podejmuje próbę stworzenia swoistego rodzaju portretu mistrza -nie tylko znanego artysty plastyka, rzeźbiarza, dekoratora wnętrz, ale także społecznika i sportowca, człowieka o renesansowej osobowości.
A.Sznajderski, idąc tropami mistrza, zatrzymuje się na przełomowych wydarzeniach w jego życiu. Duża część publikacji poświęcona jest wystawom na salonach międzynarodowych stowarzyszeń, pracy na rzecz Polonii i odznaczeniom, które są potwierdzeniem wyjątkowości artysty. Publikacja zawiera też odsłony retrospektywne. Dziś być może niewiele osób pamięta, że dekoratorem wnętrz dawnych restauracji ?Ostrowianki?, ?Tęczowej? czy ?Kryształowej? był Tadeusz Kurek. Obecnie freski artysty możemy oglądać na budynkach publicznych miasta i powiatu ostrowieckiego.
Autor książki próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim naprawdę jest ten bardzo oryginalny i wszechstronnie uzdolniony artysta, zaraz potem dodając, że łatwiej byłoby powiedzieć, kim nie jest. Zwieńczeniem jubileuszu Tadeusza Kurka będzie wystawa
jego prac w Galerii Fotografii MCK. Artysta dokona jej uroczystego otwarcia 19 stycznia o godz. 18.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *