„Chreptowicz” najlepszym liceum! Wielki sukces THM!

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2018, który po raz 20 został przygotowywany przez redakcje ?Perspektyw? i ?Rzeczpospolitej?, przyniósł dwóm ostrowieckim szkołom wielki sukces.
Mowa o LO Nr II im. J.Chreptowicza i ZS Nr 3, czyli popularnym THM, ale po kolei?
Najwyżej sklasyfikowanym  z ostrowieckich liceów ogólnokształcących pozostaje od wielu już lat ?Chreptowicz?, który uplasował się na 216 miejscu, awansując z 236 miejsca zajmowanego przed rokiem. ?Chreptowicz? uzyskał 47,43 pkt. ze wskaźnikami 0,5 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 82,82 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 51,93 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.
Po raz kolejny w czwartej setce uplasowało się LO Nr III im. Władysława Broniewskiego. W tegorocznym rankingu zanotowało nieznaczny spadek ? z 323 na 369 miejsce. ?Broniewski? uzyskał 41,96 pkt. z następującymi wskaźnikami: 1,68 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 72,05 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 45,81 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.
?Chreptowicz? zyskał status ?Srebrnej Szkoły?, a ?Broniewski? ?Brązowej Szkoły?. Niestety, z pierwszej pięćsetki liceów wypadło LO Nr I im. Stanisława Staszica i to z dobrego 285 miejsca wywalczonego przed rokiem. ?Staszic? zajął jednak 144 miejsce w rankingu 200 najlepszych szkół olimpijskich. Wyżej w tym rankingu, bo na 129 miejscu znalazł się ?Broniewski?.
?Chreptowicz? plasuje się obecnie na 4, ?Broniewski? na 12, a ?Staszic? na 22 miejscu w województwie świętokrzyskim. Trójkę najlepszych liceów w województwie stanowią kieleckie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej (14 miejsce w Polsce), II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego (89) i VI LO im. Juliusza Słowackiego (169). Z innych szkół wymienić należy LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie z 23 miejscem w województwie. W rankingu ogólnopolskim tak, jak przed rokiem zwyciężyło XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina przed Liceum Akademickim UMK w Toruniu i XIV LO im. St. Staszica w Warszawie.
Technikum Hutniczo -Mechaniczne, czyli Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św., zanotowało awans z 134 na 98 miejsce w kraju, zdobywając znak jakości ? tarczę ?Złotej Szkoły?. W rankingu maturalnym THM znalazł się na 47 miejscu (przed rokiem 66). W województwie świętokrzyskim THM uplasowało się na 1 miejscu, awansując z 4. Wyprzedziło Technikum Nr 1 w ZS Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie i Technikum Leśne w Zagnańsku. Na 9 miejscu sklasyfikowano ostrowieckie Technikum Nr 1 w ZS Nr 1 im. Mikołaja Kopernika.
W tegorocznym rankingu licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Natomiast technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Ustalono następujące kryteria i ich wagi procentowe w rankingu liceów: sukcesy w olimpiadach 30%, matura ? przedmioty obowiązkowe 25%, matura ? przedmioty dodatkowe 45%. Natomiast w przypadku rankingu techników obowiązują cztery kryteria: sukcesy w olimpiadach 20%, matura ? przedmioty obowiązkowe 20%, matura ? przedmioty dodatkowe 30%, wyniki egzaminów zawodowych 30%. Oznacza to w praktyce, że czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 70%). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły w dużym stopniu (30%) decydowały też wyniki egzaminu zawodowego, co jest zgodne ze znaczeniem tego egzaminu dla uczniów i dla szkoły.

fot. fot. Reprezentacja THM na gali Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018, która odbyła się w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *