Tysiące dowodów do wymiany

Według statystyk w Ostrowcu Świętokrzyskim blisko 3 tysiące mieszkańców miasta może posługiwać się nieważnymi już dowodami osobistymi.
Łukasz Witkowski, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta, za naszym pośrednictwem apeluje do ostrowczan o wymianę dokumentu na ważny.
-Z rozmów, jakie prowadzimy z mieszkańcami wynika, że o wymianie dokumentu na ważny po prostu zapominają – przyznaje Łukasz Witkowski. Większość osób nie opamięta terminu ważności dokumentu, tłumaczy się zabieganiem, czy licznymi obowiązkami. Natomiast należy wiedzieć, że obywatel ma obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego. Nieważny dokument traci moc urzędową, a posiadanie go to wykroczenie, za które może grozić nawet grzywną do 5 tys. zł.
W okresie przedświątecznym i z końcem minionego roku dało się odczuć duży wzrost liczby osób odwiedzających Urząd Miasta, zainteresowanych wymianą dowodów.
-Nie była to jednak liczba odzwierciedlająca skalę problemu, bowiem według naszych szacunków takich osób, bez ważnego dokumentu, może być nawet 3 tysiące – przyznaje Łukasz Witkowski. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że części z tych osób może już nie być w naszym kraju, a za granicą posługuje się paszportem. Zachęcamy wszystkich do wymiany dowodu, nawet w sytuacji, gdy już dawno utracił swą ważność. Pamiętajmy, że jego wymiana jest bezpłatna, a jedynym kosztem, z jakim musimy się liczyć, to zrobienie zdjęcia według obowiązujących obecnie wymogów.
Sama procedura w ymiany jest bardzo prosta, bowiem zgłaszamy się do dowolnego urzędu gminy w Polsce z jednym zdjęciem i starym dokumentem. Nie musimy wypełniać też żadnych formularzy, gdyż wszystkie dane pobierane są przez urzędników z systemu teleinformatycznego.
-W przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentu trzeba to wcześniej zgłosić i automatycznie wystąpić o wydanie nowego dokumentu – wyjaśnia Łukasz Witkowski. Musimy pamiętać, że brak ważnego dowodu uniemożliwia nam wiele praktyk. W banku nie mamy szans na wzięcie kredytu, czy podjęcie pieniędzy z kont, czy lokat.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *