„Łowca burz” z Ostrowca Świętokrzyskiego

Wojciech Nadziałek – uczeń Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza, wykonał i wysłał niezwykłe prace fotograficzne na Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Mathematics In Focus, organizowany przez Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Odział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Jurorzy VII edycji konkursu nominowali jego pracę pod tytułem ?Zbiór błyskawic? do pokonkursowych wystaw krajowych i międzynarodowych. Uczeń z ?Chreptowicza? został doceniony przez jurorów, którzy spośród 15816 nadesłanych prac z całego świata uznali ?Zbiór błyskawic? za pracę godną prestiżowych wystaw.

Nagrodzone zdje(cie
– Wyróżnioną pracę, przedstawiającą burzę, wykonałem z dziewięciu innych zdjęć ?mówi Wojciech Nadziałek. -Zgodnie z konkursowym wymaganiem przedstawiłem zjawisko związane z matematyką i jej rolą w życiu codziennym, Ukazałem, że wyładowania atmosferyczne stanowią pewnego rodzaju zbiór. Żeby uchwycić to zjawisko, pokusiłem się o trzeciej godzinie w nocy na wyprawę na polanę, gdzie były dobre warunki do zrobienia różnych ujęć burzy z piorunami.
W nadesłanym do Wojtka liście gratulacyjnym sukcesu winszują nie tylko profesorowie Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Rektorem, ale i Honorowy Komitet Patronów, w skład którego wchodzą m.in. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i  Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
-Celem projektu ?Matematyka w obiektywie? jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej ? mówi Edyta Pobiega, opiekun Wojtka, nauczyciel matematyki w LO Nr II. – Uczestnicy wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem, na parę (zdjęcie, tekst), która nadaje pracy sens poznawczy.
– Do wzięcia udziału w konkursie zainspirowała mnie moja wychowawczyni, pani Edyta Pobiega, która wie, że oprócz matematyki interesuje mnie fotografia ?no i że chcę w przyszłości zostać profesjonalnym ?łowcą burz? – dodaje Wojciech Nadziałek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *