Gdzie wymienić uszkodzony banknot?

-Robiłam większe, przedświąteczne zakupy w jednym z marketów ?mówi czytelniczka.

Chciałam zapłacić za produkty banknotem o nominale 200 złotych. Kasjer go jednak nie przyjął, uzasadniając to tym, iż banknot jest uszkodzony. Na szczęście miałam przy sobie kartę i nią uregulowałam należność za zakupy. Chciałabym wiedzieć, czy odzyskam pełną równowartość za zniszczony banknot?

money-1236729_1280
-Uszkodzony banknot może być powodem, dla którego sprzedawca nie przyjmie naszej gotówki w sklepie ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA, ul .Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 -247 -25 -00). Nie oznacza to jednak, że nasz banknot jest bezwartościowy.
Przede wszystkim uszkodzone banknoty należy odpowiednio zabezpieczyć, aby zapobiec ich dalszemu uszkodzeniu. Następnie zużyte i zniszczone pieniądze wyemitowane przez Narodowy Bank Polski możemy wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w kraju. Zasady i tryb takiej wymiany określa Zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na mocy zarządzenia prezesa NBP, banki zobowiązane są do wymiany zniszczonego banknotu, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie natomiast wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.
W niektórych przypadkach, gdy banknot będzie bardzo zniszczony, będzie musiał trafić do NBP. Osoba chcąca wymienić bardzo zniszczony banknot powinna wypełnić wówczas wniosek o wymianę zużytych/uszkodzonych znaków pieniężnych, po czym, jeśli go złoży, otrzymuje pokwitowanie przyjęcia do wymiany. Przyjęty do wymiany banknot bank przesyła do Centrali NBP, gdzie specjaliści badają go i ustalą, ile jego powierzchni się zachowało i czy fragmenty pochodzą z tego samego banknotu. Jeśli to badanie zakończy się pozytywnie, to Centrala NBP wymieni banknot według następujących zasad: w 100 proc. nominalnej wartości, jeżeli zostanie stwierdzone ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni banknotu, w 50 proc. nominalnej wartości, jeżeli zostanie stwierdzone od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni banknotu. Jeśli więc mamy zniszczone pieniądze i możemy podejrzewać, że w sklepie ich nie przyjmą, najlepiej od razu udać się do banku i dokonać wymiany.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *