Krzysztofa Zająca ?Nowy Świat?

W Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, już w najbliższy czwartek o godz. 18, odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Zająca ?Nowy Świat?.
Nad wydarzeniem patronat objął prezydent Jarosław Górczyński.
Premiera wystawy Krzysztofa  Zająca ?Nowy Świat? odbyła się w marcu 2016 r. w Gary Bowman art gallery we Lwowie. Następnie prezentowana była w Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie, w Galerii Fokus w Siedlcach, w Galerii 101 Projekt w Warszawie (pt. Geometria Czasu), w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, w Galerii Zielona w Busku Zdroju oraz w Galerii Resursa w Radomiu, teraz trafia do Ostrowca Świętokrzyskiego.

nowy 2
-Poszukuję nienagannych i minimalistycznych form, czystych proporcji i geometrycznych rytmów- przyznaje autor. Staram się, aby moje fotografie zawierały wizualną tajemnicę, były dla odbiorcy szyfrem i zagadką do rozwiązania. W centrum moich zainteresowań są obrazy skłaniające do ref leksji, wywołujące emocje, niosące wieloznaczne nieoczywiste treści.
Zestaw fotografii pt.?Nowy Świat? jest moją próbą zdefiniowania współczesnego człowieka, często zagubionego psychicznie i emocjonalnie w kamienno ?szklano -metalowych, nowoczesnych miejskich przestrzeniach pozbawionych naturalnej organicznej materii. Osamotniona sylwetka człowieka w konfrontacji z urbanistyczną geometryczną przestrzenią jest dla mnie symbolem i zapisem współczesnych czasów.

nowy1
-Większość prac z tej serii oparta jest na formalnym ? i znaczeniowym – zderzeniu osamotnionej sylwetki pojedynczego człowieka z minimalistyczną estetyką fragmentów nowych założeń urbanistycznych, architektury budynków i ciągów komunikacyjnych- pisze o wystawie Stanisława Zacharko -Łagowska, krytyk sztuki, dyrektor kieleckiego BWA. Pozbawione łatwej urody koloru, skupiają uwagę odbiorcy na czystości proporcji, geometrycznych rytmów i subtelnych struktur wydobytych ascetyczną gamą szarości.

ytPerfekcyjne kadrowanie ujęć jest idealnie zsynchronizowane z architekturą: czyste cięcia kadrów biegną równolegle do krzyżujących się pod kątem prostym linii podziałów architektonicznych, pionów podpór, poziomów krawężników i barier. Artysta wydobywa i podkreśla elegancję lśniących tafli szkła, dużych, jasnych, kamiennych lub betonowych płaszczyzn, metalicznych rytmów niklowanych barier i ciemnych cieni, powielających ich geometryczny rysunek. I sterylną pustkę przestrzeni, pozbawionych organicznej obecności elementów natury, nawet tych najczęściej koegzystujących z miejską zabudową: kwiatów, krzewów, drzew. Może dlatego obecność człowieka, który przecież również do świata natury przynależy, wywołuje tu wrażenie obcości? I może dlatego on sam, bez ich żywej bliskości, czuje się tu samotnym?

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Krzysztofa Zająca ?Nowy Świat?

 • 11/04/2018 at 08:50
  Permalink

  Nie byłem i nie jestem teoretykiem sztuk plastycznych i fotografiki. Sztuka,do odbiorcy, musi przemawiać sama bez jakichkolwiek słownych czy pisemnych instrukcji autora czy znawców tematu.
  Te fotografie(dobrze że czarno-białe) mówią wszystko – pomimo wielkiego wzrostu światowej populacji,człowiek staje się samotny w ponurej bezbarwnej rzeczywistości jaką sam tworzy od prawie stu lat,od niesamowitego skoku technologicznego naszego życia. Te wszystkie „udogodnienia” codziennego życia,te niezliczone auta,te telefony komórkowe,Internet czy zautomatyzowanie podstawowych czynności powoduje zanikanie kontaktów człowiek-człowiek.Coraz mniej rozmawiamy ze sobą bo tylko ekspresowo wymieniamy informacje.Coraz mniej się spotykamy bo mamy Skype’a czy inne tam wideotelefony.Coraz bardziej nie chce nam się ruszyć z własnego luksusowego mieszkania bo możemy świat oglądać z monitora a zakupy robić kliknięciem klawisza komputera a jeśli już wyruszamy poza swoje lokum to w hermetycznej puszce jaką jest nasze auto z przyciemnionymi szybami,żeby jeszcze bardziej odizolować się od ludzi.Etc,etc,etc… Jesteśmy samotni w wyjałowionym z życia świecie.Tu autor symbolicznie ale bardzo trafnie pokazał nas dziś.
  Takie refleksje mam po uważnym obejrzeniu takich fotografii jak te powyżej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *