Ostrowiec Świętokrzyski będzie zrewitalizowany. Jak zmieni się nasze miasto za blisko 35 mln zł?

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisał z prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławem Górczyńskim umowę na rewitalizację miasta. W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miasta uczestniczył przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk.
? Możemy mówić o epokowym wymiarze wspólnego działania ? podkreślił marszałek Adam Jarubas podczas podpisywania umowy. ? Dzielimy się z partnerami społecznymi, w tym przypadku spółdzielniami mieszkaniowymi, co było też wartością w systemie punktowym. Nie wszystkie miasta powiatowe to uczyniły. Do rewitalizacji włączono też tereny poprzemysłowe, co też było wysoko oceniane.
Marszałek Adam Jarubas powiedział, że zapoznał się z pracami na terenie Ostrowieckiego Browaru Kultury, który też jest elementem dopełnienia rewitalizacji miasta. ? Gdybyśmy podsumowali te inwestycje, to jest to już ponad 50 mln zł ? podliczał. ? To pokazuje skalę inwestycji, które dzieją się w mieście, tylko w tym wymiarze kultury przestrzeni miejskiej. Są jeszcze inne, czego gratuluję. Ostrowiec pamięta o swoich korzeniach. Browar to unikatowy projekt, który odwołuje się do architektury starego browaru. To jest poczucie ciągłości historycznej. Przechodzimy do podpisania umowy, która faktycznie daje już możliwość ponoszenia wydatków na inwestycję.
Przewodniczący Arkadiusz Bąk podkreślił, że oprócz budynków, w projekcie podkreślono potrzeby ludzi, kontekst społeczny, historyczny. ? Województwo odwróciło się pełną twarzą do naszego miasta, do tej części regionu ? nie ukrywał jako mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. ? Dzisiaj mamy kolejny dowód, rewitalizacja to kolejne miliony. Są samorządowcy w Ostrowcu, którzy potrafią wykorzystać te pieniądze. Infrastruktura Ostrowca poprawia się, żyjemy w coraz piękniejszym mieście. Pomarańczowo- czarne barwy, symbol miasta, nosimy w sercu. Gratuluję, że wracamy do naszych korzeni.

Oto 11 zadań inwestycyjnych w ramach rewitalizacja Ostrowca Świętokrzyskiego:
*Budowa drogi łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi
*Przebudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego
*Zagospodarowanie części dziedzińca browaru na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych
*Zagospodarowanie terenu oraz modernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej
*Rozbudowa monitoringu miasta wraz z przeniesieniem centrum monitoringu
*Budowa zadaszenia części placu targowego wraz z zagospodarowaniem
*Budowa strefy rekreacji i wypoczynku na osiedlu Częstocice
*Modernizacja obiektów kultury ? przebudowa budynku Kina Etiuda oraz adaptacja pomieszczeń na Centrum Tradycji Hutnictwa
*Ogród Zdrowia na Osiedlu Ogrody
*Rewitalizacja parku na Osiedlu Spółdzielców ? zadanie Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej
*Budowa parkingu na ok. 58 miejsc postojowych wraz z odwodnieniem, oświetleniem, drogą manewrową oraz poszerzeniem drogi dojazdowej w rejonie budynków nr: 35-37 i 41-44 na os. Rosochy w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz remont parkingu, chodników i schodów zewnętrznych przy budynku nr 5 na os. Ogrody w Ostrowcu Świętokrzyskim, Budowa placu zabaw w rejonie budynków nr 31 – 34 na os. Rosochy oraz budowa siłowni zewnętrznej pomiędzy budynkami nr 25 – 27 na os. Rosochy, a ul. Słoneczną w Ostrowcu Św. ? zadanie Spółdzielni Mieszkaniowej Krzemionki

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński mówił podczas uroczystości o historycznej chwili. ? Dokonujemy z marszałkiem potwierdzenia wcześniejszych pre-umów na rewitalizację Ostrowca Świętokrzyskiego ? przypominał. ? To kilkanaście projektów w różnych częściach miasta, które będę realizowane w najbliższych miesiącach. Dofinansowanie jest olbrzymie, największe z dotychczas realizowanych inwestycji i wynosi 23 mln zł, z budżetu państwa 3 mln zł, pozostałe 10 mln to nasz wkład. W przeciwieństwie do innych miast Ostrowiec zdecydował się na dobrą współpracę ze spółdzielniami. Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków unijnych.
Jarosław Górczyński podziękował pracownikom Urzędu Miasta, naczelnikowi inwestycji, Dominikowi Smolińskiemu, skarbnik Elżbiecie Pichór.
Wartość całkowita projektu pod nazwą ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego? wynosi 34,8 mln zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego ? 23 mln zł.
Projekt zawiera aż 11 komponentów, ich celem jest realizacja kompleksowych i zintegrowanych zadań. Obejmuje budowę, przebudowę i remont infrastruktury drogowej i parkingowej, przebudowe i wyposażanie zabytkowych budynków instytucji kultury, modernizację systemu bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Projekt przewiduje adaptację zdegradowanych zabytkowych budynków, terenów i przywrócenia oraz nadania im nowych funkcji, poprawę estetyki przestrzeni publicznej i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Prace przyczynią się także do poprawy warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiec Świętokrzyski będzie zrewitalizowany. Jak zmieni się nasze miasto za blisko 35 mln zł?

  • 12/05/2018 at 09:36
    Permalink

    Tak istotne decyzje dotyczące naszego Ostrowca a rodzimi parlamentarzyści nieobecni z tej okazji… Czyżby ich to nie interesowało czy może znów zaważyły względy partyjne ? Wytykam,bo mogli oni uczestniczyć w oddaniu do użytku kilometrowego chodnika pod Kunowem a tu w Ostrowcu nie są zainteresowani poprawą wizerunku miasta.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *