50-lecie Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego

W auli WSBiP Świętokrzyski Oddział Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego zorganizował konferencję pt. ?Edukacja dla zrównoważonego rozwoju odpowiedzią na współczesne potrzeby dziecka?.
W konferencji uczestniczyło blisko sto osób: nauczyciele i dyrektorzy przedszkoli oraz szkół z województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele kuratorium, wyższych uczelni, samorządów, stowarzyszeń. Od roku prezesem świętokrzyskiego oddziału jest Małgorzata Turczyńska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Szewnie, a ton jego pracy nadają nauczyciele lokalnych przedszkoli i szkół. Stąd ostrowiecki akcent obchodów 50-lecia. Świętokrzyski oddział działa już jedenasty rok, a jego założycielką i pierwszym prezesem była Katarzyna Dryjas, dyrektor przedszkola nr 16 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Jest to spotkanie związane z obchodami 50-lecia działalności w Polsce ŚOWP ? podkreślała prezes Małgorzata Turczyńska. Jesteśmy jednym z dziewięciu oddziałów w kraju, światowej organizacji wychowania przedszkolnego. W czasie konferencji będziemy mówić o problemach związanych z edukacją przedszkolną, wymienimy się wiedzą i doświadczeniami. Naszym zadaniem jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka. Organizacja skupia nie tylko nauczycieli, ale także ludzi nauki, specjalistów, działaczy społecznych, którzy chcą pomóc dzieciom.
W pierwszej części sesji mówiono m.in. o historii i działalności Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego oraz o edukacji dla zrównoważonego rozwoju dziecka i neurodydaktyce. Jako pierwsza wystąpiła dr Ewa Lewandowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, wiceprezes PK OMEP. W drugiej części nauczyciele wychowania przedszkolnego mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, które przygotowali i poprowadzili dla nich specjaliści.
Zgodnie z ustawą w naszym kraju dzieci już od 2,5 roku mogą uczestniczyć w edukacji przedszkolnej. Coraz więcej rodziców jest świadomych, jak ważny jest to etap w rozwoju dziecka. Konferencja została zorganizowana pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego i Jerzego Murzyna, wójta gminy Bodzechów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *