Ambasador Węgier w Ostrowcu. Tablica przyjaźni uroczyście odsłonięta

Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński i Ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovacs uroczyście odsłonili tablicę upamiętniającą pomoc mieszkańców miasta, którą zaoferowali obywatelom Węgier w 1956 r. – uczestnikom Rewolucji i Walki o Wolność z 1956 r.

Wtedy to ostrowczanie oddawali krew, która była transportowana do Budapesztu.
? Dla mnie jest to szczególna chwila, z wyjątkowymi gośćmi ? mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. ? Dzisiejsza uroczystość to symboliczne podziękowanie i wyraz sympatii dla narodu węgierskiego. Chciałbym z tej okazji podziękować licznie zgromadzonym krwiodawcom oraz rodzinie doktora Eugeniusza Dziewulskiego, który zainicjował zbiórkę krwi w Ostrowcu. Po apelu Węgierskiego Czerwonego Krzyża honorowi krwiodawcy odpowiedzieli niemal w całej Polce, w tym także w naszym mieście. Polacy i Węgrzy mogą się poszczycić przyjaźnią. Oba narody czują do siebie sentyment. Wiele nas łączy.
– Dzisiaj jestem uczestniczką bezcennej inicjatywy, która upamiętnia wszystkich tych, którzy oddawali krew, będącą najcenniejszym darem dla naszego narodu, – przyznała Orsolya Zsuzsanna Kovacs, Ambasador Węgier. To musiało być dość ryzykowne, aby przesłać pomoc do powstańców, których zryw został stłumiony. Nie zapominamy, że wówczas najwięcej krwi, leków, czy żywności dostaliśmy właśnie od Polaków. Dziś ta krew, będąca darem życia, płynie w naszych żyłach.
W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział przedstawiciele władz miasta, radni, honorowi krwiodawcy, a także syn Eugeniusza Dziewulskiego, Janusz, który pamiętał zainicjowaną przez jego rodziców akcję pomocy.
– Moi rodzice byli współinicjatorami tej akcji przeprowadzonej w roku 1956 roku, kiedy to mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego zaczęli honorowo oddawać krew dla walczących w powstaniu węgierskim ? opowiada Janusz Dziewulski. O przedsięwzięciu dowiedzieli się w Poznaniu, a później zainicjowali ją w ostrowieckim szpitalu. Do dziś zachowały się dokumenty poświadczające to, że zbierano u nas krew dla walczących Węgrów. Pamiętam, że kilkanaście lat później rodzice i inni krwiodawcy z Polski byli zaproszeni na wycieczkę organizowaną przez główny zarząd PCK do Budapesztu, gdzie zostali tam odznaczeni.

weg1
Po poświęceniu tablicy przez ks. Jana Sarwę, przemówieniach nastąpiło złożenie wieńców pod tablicą, a następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Galerii Fotografii MCK, gdzie odbył się wernisaż wystawy ?3xWęgry?, której autorami byli fotografowie zrzeszeni w trzech zaprzyjaźnionych ze sobą węgierskich klubach fotograficznych.
Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovacs wspólnie z prezydentem Jarosławem Górczyńskim tego dnia odwiedzili jeszcze dzieciaki w Publicznym Przedszkolu Nr 16, składając im życzenia z okazji Dnia Dziecka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *