Poczytaj! Gazeta Ostrowiecka poleca…

e_adi_powiedzial_3d_300dpiA Adi powiedział… Jak przetrwać w podmiejskim buszu
Magda Bloch
Każda wielka przygoda ma swój mały początek – tak mały, jak podmiejska działka lub łąka za płotem domu. Do jej przeżycia nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, grubego portfela czy dostępu do internetu. Wystarczy odrobina chęci, ciekawość świata i wyobraźnia.
A Adi powiedział? to poradnik, który łączy w sobie proste, ale wciągające wyzwania z zakresu bushcraftu (czyli eksplorowania okolicznych krzaków, zarośli i terenów zielonych), ciekawe porady oparte na praktyce oraz nieskomplikowane podejście do otaczającej nas przyrody. Niektóre z wyzwań tu opisanych, takie jak rozpalanie ogniska, posługiwanie się ostrymi narzędziami, jedzenie dziko rosnących roślin czy wędrowanie i biwakowanie w nieznanym terenie, mogą wydawać się nieco ryzykowne, ale tylko wtedy, jeśli nie są robione zgodnie z regułami.
Lekka, nieco przekorna forma, ciekawe anegdotki i zadania sprawią, że ten poradnik stanie się ulubionym towarzyszem wypraw.
Wydawnictwo Poznańskie

Jak łazić po krzakach i przetrwać w lesie

Rozmowa z Magdą Bloch, instruktorką skautingu i autorką książki ?A Adi powiedział? Jak przetrwać w podmiejskim buszu?, czyli poradnika dla dzieci i młodzieży, w którym uczy m.in. jak rozpalić ognisko, przefiltrować wodę z rzeki czy zbudować szałas.

 

Powiedz, skąd pomysł, żeby głównym bohaterem uczynić Adiego? Kim się inspirowałaś, tworząc tę postać?

Byłoby niedyskrecją z mojej strony wskazać  z imienia i nazwiska prototyp bohatera. Powiem tylko, że owszem taki był, aczkolwiek ostatecznie postać Adiego jest kompilacją kilku typów, którzy nie ułatwiali mi pracy instruktorskiej. Inspiracją był też serial sprzed wielu lat z Piotrem Fronczewskim i Mikołajem Radwanem, ?Tata, a Marcin powiedział?, w którym występował tata Marcina jako spec od wszystkiego?

Czy młodzi ludzie dalej są chętni, aby zostawić telefon, odciąć się od Internetu i wyruszyć na biwak?

Wielu bardzo chętnie wyrusza w plener. Nie muszą zostawiać telefonu, może tu kryje się sekret, dlaczego tak wielu. A poważnie. Telefon jest urządzeniem przydatnym w wędrowaniu i należy z niego umiejętnie korzystać. Skauci, z którymi ja mam przyjemność hasać po lesie, czerpią z obcowania z przyrodą tyle przyjemności, że najczęściej zapominają o naładowaniu telefonu. Po kilku dniach dopiero, wracając do cywilizacji, sięgają po komórkę. Wielu  skautów to tzw. kinetycy, czyli osoby uczące się przez ruch, są w związku z tym tak zajęci przyswajaniem wiedzy, że brakuje im czasu na sieć internetową.

 Możesz powiedzieć w kilku słowach, czym dokładnie jest bushcraft?

Nie mogę. To nie do końca zdefiniowane pojęcie i zawsze znajdzie się ktoś, kto ma inne zdanie na ten temat. W moim rozumieniu to nabycie umiejętności pozwalających nam na swobodne przebywanie przez jakiś czas (np. tydzień) w warunkach przyrodniczych, w niewielkim stopniu wspierając się zdobyczami cywilizacji. To szacunek do natury, przyjemność z wędrowania. Najbardziej podoba mi się tłumaczenie słowa bushcraft  jako ?rzemiosło łażenia po krzakach? ? rzemiosło, czyli umiejętność nabywana małymi krokami od podstaw do mistrzostwa. Bushcraft to wiedza z zakresu terenoznawstwa, pionierki, przewidywania pogody, rozpalania ognia, przygotowania posiłków w terenie, znajomości dziko rosnących roślin jadalnych, umiejętność udzielania pierwszej pomocy w ternie itp. Harcerze często nazywają taki styl życia puszczańskim, ale dla wielu puszczaństwo to również filozoficzna i etyczna koncepcja akcentująca łączność człowieka ze światem przyrody. Tym w moim odczuciu różni się od bushcraftu.

Komu najbardziej Twoim zdaniem przyda się taki przewodnik? Czego może się z niego nauczyć?

Przypominam sobie moje początki. Inspirowały mnie wtedy takie osoby jak np. Naczelny Skaut Wielkiej Brytanii Bear Grylls. Ale jednocześnie przytłaczał, czułam się taka miejska, że wydawało mi się, że aby bawić się w lesie, potrzebne jest szkolenie komandosa. Z czasem okazało się, że wystarczy szczera chęć i konsekwencja. Imponowanie własnym dzieciom, a potem podopiecznym też nie było bez znaczenia. Poradnik kieruję do każdej osoby, która nie wie, jak zacząć przygodę z wędrowaniem. Jestem rodzicem, więc myślałam o rodzinach wybierających się na krótkie wypady za miasto, jestem instruktorem organizacji skautowej Royal Rangers, więc myślałam o dzieciach i młodzieży, chcących rozbić namiot i rozpalić ognisko.

Cały poradnik podzielony jest na dwadzieścia rozdziałów, w których stawiam wyzwania i daję instrukcję, jak je zrealizować. Między innymi przefiltrować wodę, upiec chipsy z topinambura i robinsonkę z ciasta chlebowego, zbudować szałas, poruszać się w terenie za pomocą kompasu i mapy. W każdym rozdziale znajdują się też anegdotki z życia instruktorów, których celem jest wzbudzanie przekonania, że niepowodzenia mogą być zabawne i czegoś uczyć.

Coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, w końcu przyszło lato.  Może polecisz jakąś formę spędzania wolnego czasu ze swoim przewodnikiem?

Polecam wędrowanie i biwakowanie, czyli nocowanie pod gołym niebem. Polecam gry terenowe. Osobiście znam tylko jedną osobę, która stwierdziła: ?Spróbowałam i to nie dla mnie?.

 


e_Cala_przyjemnosc_po_mojej_stronie_3d_300dpiCała przyjemność po mojej stronie
Natalia Sońska
W cukierni ?Słodka? już od progu pachnie wanilią i sernikiem. Jagoda piecze i ozdabia słodkości, wkładając w to całe serce. Regularnie do ?Słodkiej? zagląda Tomasz ? czy to zasługa pysznego sernika, czy zamkniętemu w sobie wdowcowi wpadła w oko autorka jego wyjątkowej receptury? Jagoda zaczyna dostrzegać, że łączy ją z sympatycznym Tomkiem podobne poczucie humoru, a tematów do rozmów nigdy nie brakuje. Czy dzięki pogawędkom przy ciastku kobieta przestanie myśleć o czekającym ją rozwodzie i otworzy się na nowe uczucie? Jak zaufać kolejnemu mężczyźnie, gdy jeszcze nie ostygły wspomnienia zdrad męża?
W nowej serii Natalia Sońska kusi dobrze wypieczonymi historiami i słodko-gorzkimi, ale z odrobiną lukru, wyznaniami bohaterów. Spróbuj, a nie pożałujesz!
Wydawnictwo Czwarta Strona

Słodka powieść z nutką pikanterii

Rozmowa z pisarką Natalią Sońską, autorką takich bestsellerów jak ?Garść pierników, szczypta miłości? czy ?Zakochaj się, Julio?. Jej najnowsza książka ?Cała przyjemność po mojej stronie? to opowieść o trudnych doświadczeniach i rodzącej się nowej miłości.

Twoja najnowsza powieść zatytułowana ?Cała przyjemność po mojej stronie? kusi apetyczną okładką? Czy to historia o gotowaniu?

?Cała przyjemność po mojej stronie? to początek mojej nowej książkowej serii o Jagodzie, która pracuje w cukierni. Będzie dużo o słodkościach, o miłości do gotowania i pieczenia, będzie po prostu pysznie!

Skąd taka tematyka?

Zdecydowałam się wpleść w historię przepisy kulinarne, bo kuchnia to coś, co uwielbiam! Moją pasją jest tworzenie słodkości. Uwielbiam piec, wymyślać lub przerabiać przepisy, próbować nowych receptur, ozdabiać ciasta i cieszyć nimi innych. Lubię, gdy w domu pachnie ciastem, gdy wypieki smakują innym, a kiedy proszą o dokładkę, serce mi rośnie. Stąd też pomysł na to, by wpleść tę moją pasję do jednej z książek.

Jesteś łasuchem?

Tak, słodycze mogłabym jeść na okrągło, a te domowe, samodzielnie pieczone ciasta są moją największą słabością.

I jak ta słabość ? lub, jak to nazywasz, pasja ? wpłynęła na pisanie?

Myślę, że dodało to historii smaku, i to dosłownie! Osłodziłam życie bohaterów, wprowadziłam nutkę pikanterii, a w odpowiednich momentach dodałam łagodności. Zmysły czytelników będą się mieszać, z rozkoszą potęgując doznania podczas lektury!


 

e_1_Ja chyba zwariuję 3d_300dpiJa chyba zwariuję!
Agata Przybyłek
Nina ma dwójkę dzieci i byłego męża. Tak jak żywioł powietrza, jest silna i niezależna, jednak nie ze wszystkim zawsze daje sobie sama radę. Zresztą kto by dawał, gdy w pracy atakuje cię szalony pacjent, twój były jest wiecznym nastolatkiem, mamusia znajduje ci nowego męża na portalu randkowym, a ty w dodatku potrącasz autem nauczycielkę swojego dziecka?
Na szczęście Nina może liczyć na wsparcie rodziny oraz przystojnego kolegi z pracy, psychiatry Jacka. Na nieszczęście obydwoje mają ten sam problem ? nadopiekuńcze rodzicielki.
Podczas gdy mama Niny cieszy się, że córka wreszcie się zakochała, mama Jacka nie jest zachwycona faktem, że syn z kimś się umawia. Tylko jak tu sabotować związek swojej dorosłej pociechy?
?Ja chyba zwariuję!? to romantyczna i zarazem pełna zwrotów akcji opowieść o codzienności, która daje nam nadzieję na wszystko, co najlepsze.
Poleca Beata Majewska, autorka m.in. cyklu ?Konkurs na żonę?: Jak odnaleźć wielką miłość, gdy wokół istne wariactwo? Czy to się może udać? Ja już wiem, a Wy?
Wydawnictwo Czwarta Strona


 

Koszmary zasną ostatnie_300dpi-rgbKoszmary zasną ostatnie
Robert Małecki
Mroźny luty 2017 roku. Podczas śnieżnej zawieruchy Marek Bener rozpoczyna poszukiwania ofiary mobbingu i chorującego na depresję Jana Stemperskiego. Mężczyzna zapewne targnął się na życie, dlatego dziennikarz zamierza szybko odnaleźć jego zwłoki i rozbroić własną, wciąż tykającą bombę problemów. Parę miesięcy wcześniej dostał zdjęcie, które zrujnowało go psychicznie, a teraz trzyma w rękach kolejne. Owładnięty strachem i sparaliżowany niemocą powinien stanąć do walki, której stawką będzie prawda o losie jego zaginionej żony. Ale Bener sam już nie wie, czy ? w obliczu nowych faktów ? woli poznać tę prawdę, czy śnić wciąż na nowo te same koszmary?
Wydawnictwo Czwarta Strona

 

 

 


 

Kopia doskonala_300dpi-rgbKopia doskonała
Małgorzata Rogala
Śledcza, jakiej nie znajdziecie na kartach innych kryminałów!
Dominika otrzymuje zlecenie wyjazdu do Lyonu w celu skopiowania jednego z obrazów. Po skończonej pracy obraz znika, a kopistka nie wraca do Polski. Gdy jej babcia otrzymuje zdjęcie wnuczki na tle słynnego lyońskiego muralu, jest przekonana, że to zakamuflowana wiadomość. Prosi o pomoc Celinę ? początkującą prywatną detektyw.
Celina wie, że decydując się na pomoc, będzie zmuszona do walki ze swoimi fobiami i pokonania traumy, której doznała dwa lata wcześniej. Mimo to podąża śladami kopistki. Ciągle jednak ktoś jest o krok przed nią. Żeby tego było mało, śladem Celiny podąża pewien tajemniczy mężczyzna?
Nowa seria polskiej mistrzyni kryminału psychologicznego!
Wydawnictwo Czwarta Strona

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *