Informowaliśmy już, że od 2016 roku na tzw. Kieleckiej Łączce na terenie cmentarza przy ulicy Zagnańskiej trwają ekshumacje żołnierzy niepodległościowego podziemia, w tym pochowanych w dołach śmierci członków młodzieżowej organizacji ?Błyskawica? z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, w ubiegłym tygodniu ekshumowano dwóch żołnierzy ?Błyskawicy?: 22-letniego Mariana Krzyszkowskiego i 24 ? letniego Stanisława Staronia ps. ?Grom?. ?php>
Teraz pozostało jedynie pobrać próbki DNA od członków rodzin, przeprowadzić szczegółowe badania w krakowskim Instytucie Medycyny Sądowej. Okazuje się, że członków rodziny Stanisława Staronia udało się odnaleźć dzięki publikacji naszej gazety. Jego siostrzenica szybko nawiązała kontakt z prezesem Ostrowieckich Patriotów, Michałem Ślusarzem, zaangażowanym w upamiętnienie żołnierzy niepodległościowego podziemia. Jak mówi Michał, okazało się też, że brat Stanisława Staronia należał do ostrowieckiej organizacji NSZ i Świętokrzyskiej Brygady NSZ, z którą przeszedł na zachód i wyemigrował do Kanady.
?php>?php>
Prace na Kieleckiej Łączce prowadzi zespół badaczy pod kierunkiem wiceprezesa IPN, profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Wstępne oględziny szczątków żołnierzy ?Błaskawicy? wskazują na egzekucję. Marian Krzyszkowski i Stanisław Staroń ps. ?Grom czynnie działali na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego w młodzieżowej organizacji podziemnej ?Błyskawica?.?php>
Ostrowieccy Patrioci ustalili, że Marian Krzyszkowski, syn Jana, urodził się 9 stycznia 1930 roku w Szewnie. Zmarł w 1952 roku w Kielcach. Z kolei Stanisław Staroń, syn Antoniego, urodził się 8 sierpnia 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyski, a zmarł z identyczną datą. Na cmentarzu pozostaje najprawdopodobniej jeszcze jeden z członków Błyskawicy ? Wacław Wątroba ps ?Srogi?, spoczywający w innym miejscu nekropolii na ?Piaskach?. To syn Tomasza, urodził się 12 grudnia 1925 roku w Szewnie. Data i miejsce śmierci jest taka sama, jak innych członków Błyskawicy: 1952 rok, Kielce.
?php>?php>
Wcześniej na ?Kieleckiej Łączce? ekshumowano Bronisława Klimczaka, ps. ?Sokół?. To zawodowy żołnierz 80. pułku piechoty, oficer kontrwywiadu, przedwojenny ?dwójkarz?, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozów w Majdanku i Gross Rosen, który został oskarżony po wojnie o szpiegostwo na rzecz Francji w słynnej sprawie Andre Robineau. Jako jedyny skazany został na karę śmierci. Ekshumacja objęła także 21-letniego Ludwika Machalskiego ze Staszowa, ps. ?Mnich?, który stał na czele rozbitej przez Urząd Bezpieczeństwa organizacji niepodległościowej.
?php>Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz