Sklepy z ?dopalaczami? zlikwidowane. Kulisy akcji CBŚP w Ostrowcu Świętokrzyskim (zdjęcia)

W dniu 15 czerwca 2018 r. policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili działania przeciwko handlującym ?dopalaczami?.
Wzięli w nich także udział funkcjonariusze KMP   w   Kielcach,   KPP   w   Ostrowcu   Świętokrzyskim,   Wojewódzkiej   Stacji   Sanitarno -Epidemiologicznej w Kielcach i Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Radomiu oraz antyterroryści z KWP w Kielcach i Radomiu. Akcja została przeprowadzona w dwóch lokalach na terenie Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego.
Z ustaleń śledczych wynika, że sklepy te były ostatnimi stacjonarnymi punktami sprzedaży dopalaczy na terytorium Polski. Zatrzymano tam cztery osoby, a kolejne dwie wpadły w hotelu. Jak się okazało jedna z nich była poszukiwana listem gończym przez prokuraturę w Katowicach.

CBŚP-dopalacze-3
Policjanci z prokuratorami, gdy weszli do lokali zastali skandaliczne warunki sanitarne. Okazało się, że substancje chemiczne, które były zażywane przez nastolatków i dorosłych były przechowywane nawet w toalecie. Zanim policjanci weszli do środka przebywające tam osoby zaczęły niszczyć  dowody, próbując je spalić. Szybkie działanie służb zapobiegło zniszczeniu materiału. W efekcie policjanci zabezpieczyli kilkaset torebek z substancją, która zostanie poddana szczegółowym badaniom.
Zanim funkcjonariusze weszli do sklepów musieli pokonać wiele zabezpieczeń. Obiekty były wyposażone w  tzw. ?śluzy?, czyli podwójne, bardzo grube, metalowe, antywłamaniowe drzwi, okna były zabezpieczone kratami, a całość monitorowana. Jak wynika z ustaleń policjantów, wszystko to miało utrudnić wejście policjantów do środka, aby w tym czasie sprzedawcy mogli spalić wszelkie dowody świadczące o przestępczym procederze. Śledczy mając taką wiedzę zaangażowali w działania również jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego.

CBŚP-dopalacze-2
Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do prokuratury.
Policjanci z CBŚP z Zarządu w Białymstoku, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku   od   wielu   miesięcy   prowadzą   czynności   dotyczące   zorganizowanej   grupy przestępczej m.in. wprowadzającej do obrotu środki zastępcze, w postaci tzw. dopalaczy. Substancje   psychoaktywne,   pod   postacią   zafałszowanych   produktów   przeznaczonych   do dioram modelarskich były sprzedawane w sklepach stacjonarnych. Z ustaleń policjantów CBŚP wynika, że w sklepach pracowali m.in. pseudokibice jednego ze śląskich klubów sportowych. Osoby wywodzące się z tego środowiska miały też pełnić rolę ochrony   dla   prowadzonego   ?biznesu?,   a   także   być   pewnego   rodzaju   gwarancją hermetyczności przestępczego procederu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *