HaBaWaBa, czyli wielka przygoda z waterpolo

W międzynarodowym turnieju startowali nasi 13-letni, waterpolowi mistrzowie Polski.
Wzięli oni udział w turnieju HaBaWaBa Plus U13, rozgrywanym w Lignano Sabbiadoro. Na HaBaWaBa Plus U13 2018 reprezentowały się zespoły z trzech kontynentów – Europy, Ameryki i Afryki oraz 10 różnych, takich krajów, jak Chorwacja, Egipt, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Polska, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone.


W turnieju łącznie wystąpiło 40 drużyn, w tym aż 20 włoskich, m.in. Posillipo i Savone, jedne z najlepszych klubów we Włoszech. Oba po raz pierwszy uczestniczą w HaBaWaBa Plus U13. Inni włoscy debiutanci to CSS Werona, Muri Antichi, Pallanuoto Como, Pallanuoto Treviglio, PallaNuoto Włochy SSD, Ravenna Pallanuoto, R.N. Bolonia i Roma Vis Nova, Plebiscito Padova, Etruria Bolonia, Venere Azzurra, N.C Monza, Antares Latina, Aquatica Torino, Cabassi Carpi, Canottieri Arno Pisa i Pescara już uczestniczyły w tych zawodach. We Włoszech zagrał też m.in. Ferencvaros, zwycięzca HaBaWaBa Plus U13 2017. Ogółem Węgrzy zgłosili do zawodów 8 drużyn i jest to najbardziej reprezentowany kraj spośród zagranicznych. Zagrały m.in.
takie kluby, jak Angyalfoldi, Pecsi i Szolnok, a także Ferencvaros, Debrecen, Híros, Szeged i Eger. Na starcie nie zabrakło chorwackiej ekipy Jadran Split, słoweńskiego Mariboru, słowackiego XBS Water Polo ze Samorína, egipskiego Gezira,
a także przedstawicieli francuskiego i greckiego waterpolo: Sete, Kastellas i Heraklionu. Były amerykańskie drużyny: United Water Polo Club z Huntington Beach, Bruin WPC z Los Angeles.
Po uroczystości otwarcia turnieju i odprawy drużyn w ośrodku Bella Italia i EFA Village rywalizacja rozpoczęła się 29 czerwca. Nasz zespół uzyskał następujące rezultaty:
*KSZO ? KESI Kecskemet (Węgry) 3:9. B: Staniszewski W. 2, Budzyn K. 1
*KSZO – Stars&Stripes Los Angeles (USA) 5:2. B: Staniszewski W. 1 Budzyn F. 2 Broś K. 2
* KSZO – ZF Eger (Węgry) 4:8. B: Staniszewski W. 2 Broś K. 1 Budzyn F. 1
*KSZO – President Bologne (Italia) 3:5. B: Staniszewski W. 3
*KSZO – Branik Maribor (Słowenia) 7:11. B: Staniszewski W. 3 Budzyn F. 2 Ostrowski I. 2
*KSZO – Little sharks Venere Azzura (Italia) 9:4. B: Broś K.2 Budzyn F. 2 Staniszewski W. 5
*KSZO – RN Savona (Italia) 3:5. B: Ostrowski I. 2 Staniszewski W. 1 *KSZO – Etruria Pallanuoto (Italia) 3:4. B: Broś K.1 Budzyn F .1 Karyś D.1
*KSZO – VK Jadran Split (Italia) 3:9. B: Ostrowski I. 2 Staniszewski W. 1
*KSZONuoto Uisp Sandro Carpi (Italia) 4:5. B: Staniszewski W. 4.


-Turniej w pięknej, nadmorskiej, włoskiej miejscowości rozgrywaliśmy na dwóch basenach położonego nad samym morzem ośrodka przygotowań olimpijskich według zupełnie innych przepisów gry, dostosowanych do tej grupy wiekowej ? mówi trener, Mariusz Stawecki. ?Spotkaliśmy się z czołowymi, europejskimi zespołami. Obawialiśmy się, że będziemy odnosić wysokie porażki, ale toczyliśmy w miarę wyrównane boje. Udział w turnieju, a właściwie w festiwalu waterpolo, z pewnością wyjdzie naszym zawodnikom na dobre. Codziennie rozgrywali po trzy spotkania w wymiarze 4×7 min. Zyskają cały bagaż doświadczeń, wyniesionych z konfrontacji z dobrymi zespołami. Dla nich to były także fajne wakacje, bo oprócz sportowej rywalizacji brali udział w wielu ventach i zabawach. Zyskaliśmy także my, trenerzy. Braliśmy bowiem udział w konferencjach trenerskich, które prowadził trener włoskiej kadry juniorów oraz szkoleniowiec Ferencvarosu, który w finale nieoczekiwanie przegrał z Egerem. Ponadto, nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów z węgierskimi i włoskami klubami. Niewykluczone nawet, że na ostrowiecki turniej mikołajkowy dotrą do Ostrowca młodzi waterpoliści z Los Angeles.
KSZO we Włoszech zagrał w składzie: Jan Skaliński, Igor Ostrowski, Brajan Gromski, Kamil Broś, Olaf Szwajda, Wiktor Staniszewski, Filip Budzyn, Wiktor Walczyk, Jan Krzowski, Dawid Karyś. Trenerzy: Mariusz Stawecki, Marcin Piliński.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *