Aleksandra Banaczkowska multimedalistką pływackich mistrzostw Polski!

W miniony weekend na Pływalni Rawszczyzna rozgrywane były Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 16-lat w Pływaniu.

Srebrny i dwa brązowe medale pływaczki KSZO

Liczną reprezentację wystawił KSZO, w barwach którego popłynęli: Paulina Boroń, Natalia Przygoda, Jan Król, Jakub Kaczmarczyk, Jakub Wykierski, Daniel Auguścik, Karolina Kowalska, Aleksandra Banaczkowska, Dawid Majsak, Michał Klimas, Bartosz Świątek, Paweł Kępiński, Oliwia Kurasińska, Marcin Kesler. Nasi pływacy spisali się dobrze i trenerzy ostrowieckiego klubu Marcin Maliński i Marcin Piwnik mogli mieć powody do zadowolenia, zwłaszcza że konkurencja była olbrzymia, gdyż tak imponującej obsady mistrzostwa Polski 16-latków jeszcze nie miały! Do rywalizacji w Rawszczyźnie przystąpiło bowiem aż 361 pływaków ze 11 klubów. To aż 50 zawodników więcej, niż przed rokiem.

Klasę pokazała Aleksandra Banaczkowska. Ola, nasza uzdolniona żabkarka, już pierwszego dnia zawodów, w piątek, wywalczyła medal. Stało się to podczas rywalizacji na dystansie 50 m st. klasycznym. Na sobotę także ostrzyliśmy sobie medalowe apetyty, tym bardziej  że w eliminacjach wyścigu na 200 m st. klasycznym Ola była druga. W popołudniowym finale ostrowczanka popłynęła jeszcze szybciej i w efekcie mogła się cieszyć z drugiego, brązowego krążka w swym dorobku.  W niedzielę oczekiwaliśmy na kolejny krążek, tym razem na dystansie o połowę krótszym?

Na ostrowieckiej pływalni udanie radził sobie także Michał Klimas, który w trakcie uroczystości otwarcia zawodów znalazł się w poczcie flagowym. Michał dwukrotnie zameldował się w finałach A. W wyścigu na 50 m st. klasycznym zajął 9, a w wyścigu na 200 m st. klasycznym wysokie, 4 miejsce. W finale A wyścigu na 50 m st. grzbietowym popłynął także Jan Król, który wywalczył 6 miejsce.

Czwórka naszych zawodników docierała do finałów B. Karolina Kowalska wyścigu na dystansach 50 i 200 m st. klasycznym kończyła rywalizację odpowiednio na 18 i 17 pozycji. Karolina była także 24 na 100 m st. klasycznym. Oliwia Kurasińska wywalczyła 11 lokatę na 400 m st. zmiennym i 18 miejsce na 400 m st. dowolnym. Oprócz tego była 25 na 200 m st. zmiennym. Jan Król plasował się natomiast na 11 miejscu na 200 m st. grzbietowym, 17 miejscu na 50 m st. dowolnym i 19 pozycji na 200 m st. zmiennym. Z kolei Marcin Kesler wypływał 16 miejsce na dystansie 400 m st. zmiennym. Był ponadto 23 na 200 m st. klasycznym.

Oprócz medali Oli Banaczkowskiej, wysokich lokat w finałach A i B, cieszyliśmy się także rekordem okręgu juniorek 16-letnich, jaki pobiła sztafeta chłopców 4×100  m st. dowolnym w składzie: Jakub Wilk, Jakub Kaczmarczyk, Dawid Mejsak, Daniel Auguścik. Sztafeta pływaków KSZO zajęła wysokie, 7 miejsce. Dwie inne sztafety zajmowały 10 pozycje ? sztafeta dziewcząt 4×200 m st. dowolnym (Karolina Kowalska, Paulina Boroń, Oliwia Kurasińska, Natalia Przygoda) i chłopców 4×200 m st. dowolnym (Daniel Auguścik, Paweł Kępiński, Jakub Wykierski, Jakub Kaczmarczyk). Na 13 miejscu uplasowała się sztafeta dziewcząt 4×100 m st. dowolnym (Aleksandra Banaczkowska, Paulina Boroń, Oliwia Kurasińska, Natalia Przygoda).

W niedzielnych finałach zaprezentowali się: Aleksandra Banaczkowska w finale A wyścigu na 100 m st. klasycznym (awans uzyskała z 2 czasem), Natalia Przygoda w finale B wyścigu na 200 m stylem motylkowym, Jan Król w finale A na 100 m st. grzbietowym (awans z 6 czasem), Michał Klimas w finale A na 100 m stylem klasycznym (awans z 10 czasem). Nasi zawodnicy rywalizowali także na 800 i 1500 m st. dowolnym oraz w sztafetach 4×100 st. zmiennym.

Świetnie popłynęła Ola Banaczkowska, która tym razem wywalczyła na ?setkę? żabką srebrny medal. Jan Król był szósty na 100 m st. grzbietowym. Michał Klimas uzyskał dziesiąty czas w wyścigu na 100 m st. klasycznym. Oliwia Kurasińska była 18 na 800 metrów, a Marcin Kesler 13 na 1500 m st. dowolnym.

W klasyfikacji medalowej KSZO z trzema krążkami Oli Banaczkowskiej, która w klasyfikacji na najlepszą zawodniczką mistrzostw zajęła 15 miejsce, uplasował się na 25 pozycji. Najwięcej medali wywalczyli juniorzy z G-8 Bielany Warszawa: 6 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe.

Natomiast w punktacji klubowej ostrowiecki klub z 149 pkt. wywalczył 9 pozycji. Wygrała Unia Oświęcim (352 pkt.) przed Galicją Kraków (334 pkt.) i G-8 Bielany Warszawa (333 pkt.).

A oto pozostałe miejsca pływaków KSZO:

*Natalia Przygoda – 41 na 50 m st. dowolnym, 22 na 200 m st. dowolnym; 18 na 200 m st. motylkowym

*Paulina Boroń ? 52 na 50 m st. dowolnym, 35 na 200 m st. dowolnym, 65 na 50 m st. motylkowym, 47 na 100 m st. dowolnym

*Daniel Auguścik ? 64 na 50 m st. dowolnym, 39 na 200 m st. dowolnym, 56 na 50 m st. motylkowym, 35 na 100 m st. dowolnym

*Jakub Kaczmarczyk ? 84 na 50 m st. dowolnym, 29 na 200 m st. dowolnym, 32 na 400 m st. dowolnym, 54 na 100 m st. dowolnym

*Daniel Mejsak ? 29 na 50 m st. klasycznym, 23 na 100 m st. motylkowym, 20 na 50 m st. motylkowym, 67 na 100 m st. dowolnym, 31 na 100 m st. klasycznym

*Bartosz Świątek ? 44 na 50 m st. klasycznym, 56 na 100 m st. motylkowym, 88 na 50 m st. motylkowym, 85 na 100 m st. dowolnym, 39 na 100 m st. klasycznym

*Paweł Kępiński ? 44 na 100 m st. motylkowym, 59 na 50 m st. motylkowym, 27 na 200 m st. motylkowym

*Jakub Wykierski ? 54 na 100 m st. motylkowym, 50 na 200 m st. dowolnym, 73 na 50 m st. motylkowym, 46 na 40 m st. dowolnym, 62 na 100 m st. dowolnym

Patryk Stefański o włos od medalu

Na Pływalni w Oświęcimiu rozgrywane były Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 15-letnich w Pływaniu. W zawodach wzięło udział czterech zawodników KSZO.

Najlepiej z nich spisał się Patryk Stefański. W wyścigu na 50 m stylem dowolnym zabrakło mu zaledwie 0,09 sek. do brązowego medalu. Patryk był również czwarty na dystansie 200 m st. zmiennym. W finale B na 50 m st. motylkowym wywalczył 11 pozycję. Patryk awansował także z 6 czasem do finału A niedzielnego wyścigu na 100 m st. dowolnym. W finale został sklasyfikowany na miejscach 5-6.

Kacper Borowski meldował się na mecie na mecie na 22 miejscu na dystansie 100 m st. motylkowym, 31 miejscu w wyścigu na 200  m st. zmiennym oraz 28 miejscu na 200 m st. motylkowym.

Oliwer Okręt był 44 na 200 m st. grzbietowym i 71 na 50 m st. grzbietowym, 58 na 100 st. grzbietowym.

Dominik Walczyk natomiast ukończył rywalizację na 200 m st. grzbietowym na 47, a na 50 m st. grzbietowym na 73 pozycji, 62 na 100 m st. grzbietowym.

Podobnie, jak w Ostrowcu, tak i w Oświęcimiu najwięcej medali zdobyli pływacy G-8 Bielany Warszawa: 8 złotych i 2 srebrne. W punktacji klubowej KSZO z dorobkiem 38 pkt. uplasował się na 31 pozycji. Wygrała Polonia Warszawa (488 pkt.) przed Unią Oświęcim (344 pkt.) i Śląskiem Wrocław (260 pkt.).