Poznajemy miasto, współtworzymy miasto

„Poznajemy miasto, współtworzymy miasto? – pod taką nazwa młodzieżowa Grupa ?Spóźnieni? realizuje swój projekt w ramach programu ?Mania Działania?. Przez najbliższy tydzień młodzi artyści będą tworzyć mural według własnego projektu. Na odsłonięcie wielkoformatowego malowidła zapraszają w sobotę 4 sierpnia, godzina 17.00 w Parku Spółdzielców (dawny Park XXV-lecia PRL). Wstęp wolny.
-Chcemy tchnąć odrobinę radości w życie naszego miasta. Współpracując ze Stowarzyszeniem Kulturotwórczym Nie z tej Bajki nadamy Ostrowcowi odrobinę koloru poprzez namalowanie muralu – deklarują członkinie i członkowie Grupy ?Spóźnieni?: Weronika Brzozowska, Weronika Dyjach, Maja Krajewska, Jagoda Lichota, Dominika Pytlak (koordynatorka grupy), Damian Raczyński, Filip Radomski i Martyna Żak.
Przez ostatnie dwa tygodnie młodzież brała udział w warsztatach sztuki ulicznej, które poprowadził artysta Marcin Jedlikowski. Pod jego okiem opracowali projekt własnego muralu pt. ?Poznajemy miasto, współtworzymy miasto?, który zostanie przeniesiony na ścianę. ?Spóźnieni? w swojej pracy chcą nawiązać do historii Ostrowca i ukazać ją w przystępny sposób. ?Wybraliśmy tę formę artystyczną, ponieważ chcemy zostawić po sobie ślad w przestrzeni miasta i przyczynić się do jego upiększenia. Chcemy także przełamać stereotypy, że w mieście nie dzieje się nic ciekawego i wyjść naprzeciw z ciekawą inicjatywą?. Grupę tworzy młodzież z ostatnich klas liceum, więc jak sami przyznają zdecydowali się na projekt, ponieważ jest to ostatnia szansa na zrobienie czegoś wielkiego w swoim rodzinny mieście. -Stąd nasza nazwa ? ?Spóźnieni? ? gdyż w przyszłym roku po maturze wyjedziemy z Ostrowca na studia.
Należy podkreślić, że opisane działania od początku do końca są pomysłem grupy i przez grupę są realizowane. Co prawda opiekunem młodzieży jest Wojtek Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, ale to oni wykazują się zdolnościami nie tylko artystycznymi ale i organizatorskimi. Do swojego projektu przekonali Marka Zarębę, prezesa Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który użyczył ściany pod malowidło ale i zapewnił pomoc logistyczną. ?Spóźnieni? pozyskali także sponsora ? supermarket Kaufland, który zapewnia poczęstunek podczas prac nad muralem i podczas odsłonięcia końcowego dzieła. Działania współfinansowane z Budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej na zadanie ?Mania Działania? w 2018 roku.
?Mania Działania? to program grantowy realizowany od kilku lat w województwie świętokrzyskim, którego celem jest aktywizacja społeczna młodzieży oraz promocja wolontariatu młodzieży na rzecz społeczności lokalnej. W ramach tego programu lokalne inicjatywy młodzieżowe uzyskują finansowe i merytoryczne wsparcie.
W roku bieżącym w program ?Mania Działania? włączyła się Gmina Ostrowiec i zleciła Stowarzyszeniu Nie z tej Bajki realizację zadania publicznego pod tą nazwą. W maju odbył się konkurs, na który grupy młodzieżowe przysłały własne pomysły na działanie z określonym harmonogramem i budżetem wydarzenia. Z dziesięciu ofert wybrane zostały cztery, które otrzymały dotację w wysokości 1.000 zł każdy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *