Trzymamy kciuki za Kamila Zielińskiego! Ostrowczanin na trasie Tour de Pologne

Jak już informowaliśmy, Kamil Zieliński, nasz wspaniały kolarz, na co dzień zawodnik Team Hurom, znalazł się w reprezentacji Polski na 75 Tour de Pologne.
Skład kadry uzupełniają: Karol Domagalski (ONE Pro Cycling), Jakub Kaczmarek (Team Hurom), Maciej Paterski (Wibatech 7R Merx), Michał Podlaski (Voster ATS), Marek Rutkiewicz (Wibatech 7R Merx), Adam Stachowiak (Voster ATS). Dyrektorami
sportowymi polskiej ekipy są Andrzej Domin i Tomasz Kiendyś.
Jak podkreśla Kamil, tegoroczna trasa narodowego touru jest jedną z najtrudniejszych w historii.

-Praktycznie nie ma płaskich etapów – mówi Kamil Zieliński.
-Jako organizatorzy Tour de Pologne od zawsze staramy się wspierać, promować i rozwijać polskie kolarstwo ? podkreśla dyrektor generalny Tiur de Pologne, Czesław Lang. -Ta kampania przynosi efekty. Polskie kolarstwo rośnie w siłę, o czym świadczą fantastyczne nazwiska i sukcesy na arenie międzynarodowej. Michał Kwiatkowski, Rafał Majka, Maciej Bodnar, Tomasz Marczyński, Michał Gołaś, Przemysław Niemiec i wielu innych. Ich przykłady w połączeniu z Tour de Pologne ? najważniejszym wyścigiem w Europie Środkowo- Wschodniej rozbudzają marzenia następnych pokoleń. Od lat organizujemy wyścigi dla dzieci, młodzieży i amatorów. Widzimy jak rośnie liczba jeżdżących na rowerach, a także młodych kolarzy, którzy trenują w klubach i startują w wyścigach. Jestem przekonany, że z roku, w którym Tour de Pologne obchodzi 90 urodziny, a Polska stulecie odzyskania niepodległości, kolarze z reprezentacji Polski będą walczyli na każdym etapie Tour de Pologne.
Pamiętam dokładnie jak w 2015 roku Kamil Zieliński po fantastycznej ucieczce w Nowym Sączu zdobył koszulkę lidera. Kibice oszaleli ze szczęścia?
-Udział w Tour de Pologne to wielki zaszczyt dla reprezentacji Polski. To nie jest wyścig jak każdy inny, bo Tour de Pologne ma specjalne znaczenie. To etapowy wyścig UCI World Tour, który stał się niezwykle ważny z punktu widzenia sportowego, a także medialnego, bo patrzą na nas oczy całego świata. Kolarze, którzy mogą jechać w narodowych barwach po polskich drogach w otoczeniu polskich kibiców, mają ważne zadanie reprezentować godnie nasz kraj. Jako kolarz miałem możliwość doświadczenia, czym jest rywalizacja w biało-czerwonych barwach i wiem doskonale ile to znaczy dla zawodnika. W tym roku, stulecia odzyskania niepodległości, jest to dodatkowa motywacja. Tour de Pologne będzie wielkim narodowym świętem, więc cały zespół przystąpi do wyścigu jeszcze bardziej zdeterminowany. Dla tych młodych kolarzy udział w Tour de Pologne to niepowtarzalna okazja do porównania się z gwiazdami światowego kolarstwa ? mówi prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Janusz Pożak.
Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków ? Kraków, drugi Tarnowskie Góry ? Katowice oraz trzeci Stadion Śląski Chorzów ? Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku. I ta górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca. Kolejne etapy także będą obfitowały w trudne podjazdy. Piąty etap poprowadzi z Kopalni Soli ?Wieliczka? do Bielska- Białej, szósty z Zakopanego do słowackiego Popradu, a finałowy królewski etap zostanie rozegrany na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej.
-Tour de Pologne to esencja sportu. Jest wyczyn na najwyższym światowym poziomie, nacisk na fundamenty, poprzez wyścigi kolarskie dzieci i młodzieży wokół Tour de Pologne, a także promocja kolarstwa poprzez sport powszechny. Do tego dochodzi promocja Polski na całym świecie? ? mówi minister sportu i turystyki, Witold Bańka.
Podczas 75 Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Carrefour. Firma Carrefour Polska po raz drugi z rzędu jest sponsorem głównym wyścigu. Oprócz klasyfikacji generalnej kolarze będą także walczyć w klasyfikacjach ? Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter HYUNDAI oraz Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, a także w klasyfikacji premii Najlepszy Polak LOTOS. Ponieważ w tym roku przypada stulecie niepodległości Polski, na setnym kilometrze każdego etapu znajdzie się specjalna Premia Niepodległa, której sponsorem jest LOTOS.
75 Tour de Pologne UCI
World Tour ? Narodowy Wyścig
Niepodległości 4-10 sierpnia:
1 etap: Kraków Rynek Główny ? Kraków, 132 km
2 etap: Tarnowskie Góry ? Katowice, 156 km
3 etap: Stadion Śląski Chorzów ? Zabrze, 140 km
4 etap: Jaworzno ? Szczyrk, 179 km
5 etap: Kopalnia Soli ?Wieliczka? ? Bielsko-Biała, 152 km
6 etap: Zakopane ? Poprad, 180 km
7 etap: BUKOVINA Resort ? Bukowina Tatrzańska, 136 km

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *