Rowery dla osób niepełnosprawnych

Dnia 1 sierpnia ruszyła w Zespole Szkół Specjalnych wypożyczalnia rowerów trójkołowych dla osób niepełnosprawnych. Szkoła dysponuje pięcioma rowerami, o różnych rozmiarach, dla osób dorosłych i dla dzieci. Wypożyczalnia jest całkowicie bezpłatna. A inicjatywa jest efektem współpracy z Fundacją Ecotextil i Oddziałem Rejonowym PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, skierowana do mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

Oficjalne uruchomienie wypożyczalni odbyło się w ogrodzie szkoły, z udziałem dyrektor Magdaleny Wykroty ?Skóry, prezesa Rejonowego Oddziału PCK, Stanisława Fiolika, kierownik Haliny Tomczyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wychowanków ZSS ?Źródło?, Ewy Grudniewskiej oraz nauczycielki ?koordynatora, Justyny Buczałowskiej. Tam też swoich sił na pojazdach rehabilitacyjnych próbowały podopieczne placówki Iwonka i Magda Gajowik.

Jak mówił S. Fiolik, prezes Rejonowego Oddział PCK współpracuje z Fundacją od dawna. Jedną z form współpracy są zbiórki niepotrzebnej odzieży przez PCK. Najpierw były to akcje wystawiania worków, a obecnie są to kontenery, do których mieszkańcy mogą wrzucać zbędną odzież. Przekazywana ona jest Fundacji Ecotextil, a oddział otrzymuje środki na realizację zadań statutowych. Z tychże pieniędzy kupowane były rowery trójkołowe, które w formie darowizny były przekazywane niepełnosprawnym mieszkańcom miasta. Obecnie przyjęto formułę bezpłatnej wypożyczalni. Koszt jednego roweru to ponad 2 tys. zł. Jednak osoby wypożyczające pojazd nie muszą martwić się ewentualnymi usterkami, gdyż Fundacja zapewnia także serwis.

Każdy chętny może zgłosić się w godzinach pracy szkoły i podpisać umowę wypożyczenia roweru. Czas wypożyczenia to 2 tygodnie i jedyny warunek, to poruszanie się nim wyłącznie na ścieżkach rowerowych, nie na drogach publicznych. Podczas otwarcia wypożyczalni została podpisana umowa  pomiędzy Stowarzyszeniem ?Źródło?, które będzie ją prowadziło oraz oddział PCK z ramienia Fundacji. Jak mówiła prezes E. Grudniewska, stowarzyszenie wspiera wychowanków placówki poprzez dodatkowe zajęcia takie jak dogoterapia, hiperterapia, zajęcia na basenie, a także warsztaty i konsultacje dla rodziców.  Jak mówiła  dyrektor M. Wykrota -Skóra,  wypożyczalnia to kolejny krok w stronę oczekiwań osób niepełnosprawnych i zarazem efekt rozumienia ich potrzeb przez grono nauczycielskie szkoły. Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą mogły rozwijać koordynację ruchową oraz  aktywnie i przyjemnie  spędzać wolny czas.

Szczegóły dotyczące wypożyczania rowerów pod tel. 41 263 44 99, w godz. 8-14.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *