Nowe limity zajęć komorniczych

Komornik zajął mi moją emeryturę z powodu długu w banku –mówi czytelnik. Nie wiem, ile powinien mi zabrać na poczet długu? Ostatnio zmieniły się przepisy w tej sprawie. Podobno są korzystniejsze dla dłużników.

-Kwota wolna od zajęci komorniczych, to realna i rzeczywista kwota pieniędzy, jaką komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika – wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA. ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 -247 -25 -00). Na wysokość kwoty wolnej od egzekucji nie ma wpływu ani wysokość zadłużenia, ani ilość prowadzonych egzekucji. Komornik może zająć dłużnikowi środki pochodzące zarówno z tytułu wynagrodzenia, jak i renty albo emerytury – ale nie wszystkie.

W dniu 1 lipca 2017 r. wprowadzono nowe limity zajęć komorniczych.

W przypadku emerytur i rent limit ten wzrósł z 50 proc. na 75 proc. Wobec tego emerytury i renty są teraz wolne od egzekucji i potrąceń w wysokości 75 proc. odpowiadającej kwoty najniższej renty lub emerytury. Jako, że od 1 marca 2018 r. wzrosły minimalne emerytury i renty, komornik musi teraz pozostawić na koncie emeryta lub rencisty większą kwotę, tj. trzy czwarte z 1.029,80 zł brutto, czyli 772,35 zł brutto, a z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, wynoszącej 772,35 zł brutto, musi zostawić 579,27 zł brutto.

Należy zaznaczyć, iż odmienne zasady obowiązują w przypadku długów alimentacyjnych, gdzie zajęcie komornicze może sięgnąć 60 proc. wynagrodzenia lub pobieranego świadczenia (emerytury, renty). W przypadku długów alimentacyjnych nie istnieje coś takiego jak kwota wolna od zajęcia. Komornik może zabrać 60 proc. wynagrodzenia/świadczenia bez patrzenia na to, ile dłużnikowi zostaje na życie. Najniższa kwota, jakiej komornik nie może zabrać, wynosi zatem 40 proc. wartości minimalnego wynagrodzenia/ świadczenia. Tego komornik nie może zabrać nawet za alimenty.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *