Darowizna dla syna. Jak uniknąć podatku?

Mój syn skończył studia w Krakowie i tam chciałby zamieszkać na stałe.
Znalazł mieszkanie, które chciałby kupić. Niestety, bank nie przyznał mu kredytu, bo ma zbyt małe dochody. Mam pieniądze na lokacie, które chciałabym przekazać synowi. Czy mogę to zrobić, unikając podatku ?pytała nasza Czytelniczka.
-Dokonując darowizny ? wyjaśnia Mirosław Sejdziński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim – musimy pamiętać o obowiązku podatkowym wynikającym z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tj.z 2018 r. poz. 644) . Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy, znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny polecenia darczyńcy. Ustawa przewiduje szereg czynności nie podlegających podatkowi, a także katalog zwolnień z podatku. M.in. zwalnia się z podatku darowizny uzyskane przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza kwotę 9.637 zł – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej lub przekazem pocztowym.
W przypadku nie spełnienia ww. warunków, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Stosownych zgłoszeń należy dokonać na druku SDZ2 Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Obowiązek zgłoszenia ciąży na nabywcy rzeczy lub praw majątkowych. Obowiązek zgłoszenia darowizny nie obejmuje przypadków, gdy: 1/ wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie ostatnich 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekroczyła 9.637 zł, lub 2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.
Szczegółowych informacji w tym zakresie można uzyskać w Urzędzie Skarbowym w Ostrowcu Świętokrzyskim pod nr telefonu 41266637 lub 41 -266 -631 lub poprzez Krajową Informację Skarbową pod numerami telefonów: 22 -330 -03 -30 (z telefonów komórkowych), 801 -055 -055 (z telefonów stacjonarnych), +48 22 -330 -03 -30 (z zagranicy). Natomiast wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres: ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko -Biała lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Darowizna dla syna. Jak uniknąć podatku?

 • 16/08/2018 at 02:56
  Permalink

  Czlowieku piszesz to takim jezykiem ze chyba juz wiem kto dla krawata wymyslil nazwe elegancki zwis meski. Wymienil pan wlasnie przepisy ktore sa niczym innym jak okradanim spoleczenstwa. Za 9000 z hakiem nawet nie mozna synowi kupic skuterka, zeby do szkoly mial czym dojezdzac, czy do dziewczyny jesli pod szkola skuterek kłul by kogos w oczy. Z takimi przepisami ten kraj nigdy nie wyjdzie z tego o czym publicznie nie wypada i nie chce napisac. Ten kraj z tego wyzej/niewymienionego moze wyjsc tylko za pomoca dobrobytu polakow, bo na inny dobrobyt nie pozwoli Unia i Zyzdzi. Pierwsze co nalezy zrobic to wyrwac ten kraj z parobkowania innym, mysle tu o wladzach i spoleczenstwie rowniez tez, ale spoleczenstwo z musu. Bo wciaz musza obywatele tego kraju wyjezdzac za granice zeby kupic dziecku np skuterek. Ja rozumie ze kazda zmiana przepisow to dla urzednikow masakra, ale to wlasnie urzednicy powinni byc sila napedowa tej dobrej zmiany dla obywateli tego kraju. Ruszczie wreszczie rozumem i szybko dojdziecie do wniosku ze najwiekszy biznes robi sie na pieniadzach ktore ludze chca wydac, a nie na tym co mozna im zabrac. Durnosc tego przepisu pokazuje ten prosty rachunek: 9637podzielic na 5 lat i podzielic na dwanascie miesiecy to 160 zlotych . Prosze panstwa wszyscy jestesmy przestepcami. Wychodzi na to ze tylko zule i ludzie ktorzy nie dbaja o dzieci moga czuc sie w zgodzie z prawem tego kraju. Wstyd . Urzedniku twoj sasiad to tez jest twoj brat -brat polak. Mozecie wplynac na lepsze zycie polakow. To nie trudne, wystarczy pomyslec i dobrze zyczyc ludziom z sasiedztwa.

  Reply
 • 16/08/2018 at 17:46
  Permalink

  Wszyscy jestesmy przestepcami? Wszystkich nie mozna ukarac, a skoro wszyscy robia inaczej to ten przepis nie ma racji bytu, nalezy go usunac, lub zmienic. Co najmniej uproscic. Zeby wszystkim sie podobalo prosze skorzystac z tych telefonow ktore pan podal i zmienic przepis. Tak zeby sie wszystkim podobalo. Nie chce byc przestepca. Pozdzawiam urzedniczy stan. Mam nadzieje ze nie kaste.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *