Warsztaty w Żelaznej Kolebce

Czym mogli różnić się Goci od Wandalów? Jak starożytni hutnicy budowali piece do wytwarzania żelaza w Górach Świętokrzyskich?
Czy w okresie rzymskim ówcześni mieszkańcy ziem polskich preferowali łuki czy oszczepy? Czy archaiczne metody wytwarzania piwa różnią się od współczesnych? Jakie rośliny dziko rosnące mogły być wykorzystywane w pradziejach i czy można je obecnie używać w gospodarstwie domowym? Czy w okresie rzymskim znano porcelanę?
Na te i szereg innych pytań odpowiedzi dadzą warsztaty archeologii doświadczalnej, które przez dwa nadchodzące weekendy 8 -9 września br. i 15 -16 września br. odbywać się będą w Nietulisku Dużym.
Ruiny walcowni żelaza w Nietulisku Dużym będą więc ponownie świadkiem niecodziennego spotkania. Na teren dawnego zbiornika wodnego, koło tzw. wyspy wracają rekonstruktorzy antyku, których znaczna liczba okupowała już ten obszar w czasie Inauguracji Żelaznej Kolebki.
– Tym razem chcemy wszystkich chętnych zaznajomić nieco bliżej z wybranymi elementami życia codziennego w starożytności w dolinie Kamiennej i Górach Świętokrzyskich- zapewniają organizatorzy Jarosław Kuba, prezes LGD ?Krzemienny Krąg?, Lech Łodej – burmistrz Gminy Kunów, Andrzej Przychodni, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego. Sięgniemy w tym celu także do umiejętności osób zajmujących się odtwarzaniem rzemiosła okresu wpływów rzymskich nieco dalej od naszego regionu. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu. Wstęp wolny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *