Wystawa pamięci Marka Iżaka (zdjęcia)

W tymczasowych wnętrzach BWA możemy oglądać pośmiertną wystawę ostrowieckiego artysty Marka Iżaka, złożoną z gobelinów jego autorstwa.
Z okazji prezentacji rodzina przekazała do zbiorów placówki kilkanaście jego prac.


– Dziś spotykamy się, aby uszanować pamięć artysty- mówiła na wernisażu dyrektor BWA, Jolanta Chwałek. Ale także z powodu przekazania przez rodzinę szesnastu prac jego autorstwa do naszych zbiorów. Marek był osobą bardzo wyjątkową. Najpierw skończył Studium Dekoracyjnego w Warszawie, by później otrzymać tytuł artysty plastyka w dziedzinie tkaniny artystycznej ? sztuka użytkowa. Sam mówił, że tkać potrafi każdy, dlatego przez ponad trzydzieści lat tego uczył. Marek był osobą kochaną, otwartą, dobrą, nigdy nie starał się o nagrody, chętnie brał udział w wystawach, był duszą towarzystwa.


– Bardzo nam go brakuje, a szczególnie tej jego pogody ducha- mówiła na wernisażu, reprezentująca rodzinę zmarłego, Balbina Stawiarska. Dziękuję, że BWA przejęło od nas prace Marka, dzięki czemu pozostaną na długie lata.
Nie ma się co dziwić, ale prezentacja gobelinów autorstwa Marka Iżaka zgromadziła osoby, które go znały, dla których był on ważny.


– To był rok 1985 i wpadliśmy na pomysł, aby zebrać plastyków ostrowieckich. Spotkaliśmy się w piwnicy muzeum i tak powstała ?Grupa 10?. Coś się zaczyna i dziś coś się kończy- wspominał Wojciech Kotasiak.
Prezydent Jarosław Górczyński obecny na wernisażu wystawy zapowiedział, że prace Marka Iżaka przekazane przez rodzinę znajdą swe godne miejsce w Ostrowieckim Browarze Kultury.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *