Krzemionki coraz bliżej UNESCO

Ekspert ICOMOS odwiedził Krzemionki w ramach oceny wniosku o wpis Krzemionkowskiego regionu prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wizyta Eksperta jest jednym z ostatnich etapów starań o znalezienie się w grupie miejsc o „wyjątkowej powszechnej wartości”.

Od 25 września Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki goszczą Eksperta ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych) w ramach oceny wniosku o wpis Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszego dnia zaprezentowano główne założenia wniosku oraz system ochrony i zarządzania proponowanych miejscem światowego dziedzictwa.

W czasie wizyty Ekspert przeprowadziła wizje lokalne w kopalniach krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, na polach górniczych Borownia i Korycizna oraz w osadzie Gawroniec. W spotkaniach wzięli udział Ekspert ICOMOS International Helene Collet, przedstawiciele Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Lasów Państwowych, województwa świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, gminy Bodzechów, gminy Ćmielów oraz dyrekcja i archeolodzy z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Ekspert opuszcza Krzemionki w czwartek 27 września.

Decyzja o tym, czy Krzemionki zostaną wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinna zapaść w połowie 2019 roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *