W zasadzie tylko prawo jazdy

Z dniem 1 października w związku z nowelizacją Ustawy prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, kierujący pojazdem zarejestrowanym w Polsce, nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej. Jedynym wymaganym dokumentem podczas kontroli drogowej jest prawo jazdy.

Co ważne, w razie kolizji drogowej nie musimy wzywać Policji.

-Policjant w centralnej ewidencji pojazdów dokona weryfikacji  danych dotyczących pojazdu, m.in. czy auto jest dopuszczone do ruchu, czy wykonane zostały badania techniczne i czy zawarte zostało obowiązkowe ubezpieczenie OC ?mówi kom. Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. W przypadku gdy funkcjonariusz stwierdzi, że zachodzi konieczność zatrzymania dowodu rejestracyjnego, zrobi to w systemie. Kierujący otrzyma od policjanta pokwitowanie za zatrzymany dokument, które jest niezbędne do wykonania badania technicznego, złomowania czy sprzedaży pojazdu.

Po ustaniu przyczyn zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wykonanych badaniach technicznych, właściciel pojazdu może zgłosić się do każdej jednostki policji lub organu wydającego celem zmiany statusu dokumentu w ewidencji.

Pamiętajmy jednak, że zarówno dowód rejestracyjny, jak i polisa ubezpieczenia OC są niezbędne, gdy wybieramy się na wyjazd zagraniczny, wizytę u diagnosty, czy do urzędu, w celu załatwienia sprawy związanej z pojazdem.

W przypadku zdarzenia drogowego, którego jesteśmy uczestnikami, w którym nikt nie odniósł obrażeń, a nie mamy wątpliwości co do stanu trzeźwości sprawcy kolizji, nie musimy wzywać Policji! Możemy spisać oświadczenie, w którym oprócz opisu okoliczności zdarzenia należy koniecznie zamieścić numer polisy oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej. Gdy nie mamy przy sobie polisy, niezbędne dane możemy ustalić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tego potrzebne nam będą: numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN (17-cyfrowy numer, znajdujący się na tabliczce znamionowej).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *