Ponad półtora tysiąca studentów w ostrowieckiej Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości

Studenci Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości rozpoczęli w sobotę nowy rok akademicki.
W Ostrowcu i w dwóch wydziałach zamiejscowych – w Limanowej i Tomaszowie Mazowieckim studiuje ponad półtora tysiąca osób.
Rektor prof. Izabela Zaborowska nie ukrywa, że będzie to trudny rok dla ostrowieckiej uczelni, podobnie jak i dla innych szkół wyższych z uwagi na reformę szkolnictwa wyższego. Od 1 października br. wchodzi w życie Konstytucja dla nauki. Nowa ustawa umacnia autonomię i samorządność uczelni, ale też w większym stopniu uzależnia jej pozycję od osiągnięć naukowych i wyników kształcenia. Dzieli też uczelnie na akademickie I i II stopnia oraz uczelnie zawodowe. WSBiP przygotowuje się do tych zmian. Stara się wypracować taki model funkcjonowania, który odpowiadał będzie potrzebom regionu oraz uwzględni potrzeby samorządu i lokalnego biznesu. Trwają prace nad statutem. Uczelnie mają rok, by wypracować nowe statuty i strukturę. Rektor podkreślała potrzebę jeszcze silniejszego wsparcia uczelni przez samorządy.
W poprzednim roku na WSBiP studiowało ponad półtora tysiąca osób. Najwięcej, bo ponad tysiąc na pielęgniarstwie. W ofercie na rok 2018/2019 zaproponowano studia licencjackie na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja, zdrowie publiczne i wychowanie fizyczne, studia magisterskie na ekonomii, pedagogice i pielęgniarstwie oraz studia inżynierskie na geodezji i kartografii oraz informatyce.


Oprócz studiów I i II stopnia, ostrowiecka uczelnia prowadzi studia podyplomowe, a jej oferta jest coraz atrakcyjniejsza. W ramach działalności pozaedukacyjnej, WSBiP organizuje konferencje naukowe, seminaria, a ostatnio także kursy zawodowe.
Głośnym echem odbiła się tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Ekspercka pt. ?Konflikty asymetryczne i wojny hybrydowe w XXI wieku?.
Tegoroczna absolwentka Beata Formela, podkreślała ?rodzinny? klimat, jaki ma miejsce na ostrowieckiej uczelni. Z uwagi na liczbę osób kształcących się na studiach I i II stopnia, pracownicy uczelni znają osobiście swoich wychowanków. Najlepsi studenci WSBiP uhonorowani zostali rektorskimi dyplomami uznania. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Iwona Szerścień, Agnieszka Pater, Katarzyna Karcz, Renata Gabryś, Irmina Kruk, Teresa Korniak, Elżbieta Lis, Ilona Krakowiak, Edyta Tokarska -Totoś, Kinga Nowak, Małgorzata Sojda, Dorota Szostak i Rafał Ciepiela.
W sobotniej inauguracji nowego roku akademickiego uczestniczył poseł Andrzej Kryj, starosta Zbigniew Duda, założyciele uczelni: Stanisław Bobkiewicz i Wojciech Cholewiński, przedstawiciele krajowych uczelni, pracownicy naukowi, studenci i słuchacze Uniwersytetu III Wieku, który może liczyć na mecenat uczelni. Zaproszeni goście podkreślali oddziaływanie uczelni na środowisko i jej rolę kulturotwórczą. Lokalna gospodarka liczy na kadry. Absolwenci WSBiP są dobrze przygotowani do pracy i dobrze postrzegani na lokalnym rynku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *