Droga do niepodległości. Oferta edukacyjna Muzeum Historyczno -Archeologicznego

2018 rok mija pod znakiem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. To dobra okazja do przypomnienia historii naszego kraju. Z tej okazji Muzeum Historyczno -Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowało na listopad specjalną ofertę edukacyjną, dotyczącą drogi Polski do niepodległości. Z racji remontu Pałacu Wielopolskich w Częstocicach zajęcia odbywać się będą przez cały listopad w Muzeum w Krzemionkach.

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – to lekcja dedykowana dla przedszkoli i uczniów klas I-IV. Opowiada o legendarnym powstaniu państwa polskiego. Uczestnicy dowiadują się, jaki związek ma wspomniana legenda z powstaniem godła i barw narodowych. Dowiadują się, jaką rolę w odzyskaniu niepodległości odegrała „Pieśń Legionów Polskich” Józefa Wybickiego, wzór dzisiejszego hymnu naszego kraju. Zakończeniem lekcji jest mała praca plastyczna uczestników w postaci flagi, kokardy lub kolorowanki.

„100 lat Polsko. Narodowe Święto Niepodległości” – to lekcja dedykowana dla uczniów klas V-VIII. Uczy o historii utraty przez Polskę niepodległości. Uczestnicy dowiadują się przez jaki czas na mapach Europy nie było państwa polskiego, dzięki komu polski naród odzyskał niepodległość i jaką rolę w tym odegrał Józef Piłsudski.

„Bo jutro będzie wolność… Polskie znaki walki o niepodległość” – to lekcja dedykowana dla uczniów klas VIII, gimnazjów i szkół średnich. Kokarda narodowa, opaska warszawskich powstańców, znak Polski Walczącej, znak Solidarności – to symbole patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Podczas zajęć zapoznamy się z genezą powstania tych symboli, które w większości znamy z przestrzeni publicznej, ale nie znamy ich historii. Zastanowimy się również, które pieśni były muzyczną walką Polaków o wolność i niepodległość.

Wszystkie lekcje muzealne przeznaczone są dla grup od 10 do 30 osób. Trwają od 1 do 1,5 godziny. Rezerwacja telefoniczna: 669970499 lub 413304551. Rezerwacja e-mailowa: rezerwacje@krzemionki.info.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *