Ostrowiec nauką języków obcych stoi (zdjęcia)

Ponad dwustu uczniów ostrowieckich szkół odebrało certyfikaty z języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, jako jedyna w Polsce, już po raz trzeci sfinansowała egzamin na zdobycie dokumentu, który jest przysłowiową przepustką na świat.

– W tej, już trzeciej edycji certyfikatów językowych wzięła udział rekordowa liczba uczniów, bo mówimy tu o 201 osobach- mówi Renata Olszańska, dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Trzeba też zaznaczyć, że niektóre osoby zdawały egzaminy w dwóch językach i czyniły to z powodzeniem. Zdobycie certyfikatu językowego nie jest łatwą sprawą, bowiem egzaminy przyjmują inną formułę, niż są przyzwyczajeni do niej uczniowie.

– Jestem bardzo zbudowany tym, że tak wielu uczniów skorzystało z naszej oferty w tym roku? mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.- Chcę podziękować nauczycielom, rodzicom i dziadkom. Edukacja to najlepsza inwestycja na przyszłość. Nadal jesteśmy prekursorami w sferze finansowania przez samorząd certyfikatów dla uczniów naszych szkół.  Niektórzy z nich zdobywają certyfikaty na poziomie B2, którym posługują się absolwenci wyższych uczelni, co nas bardzo cieszy.

Zdaniem prezydenta Jarosława Górczyńskiego certyfikaty uznawane przez wiele uczelni i firm, otwierają wiele drzwi zarówno w Polsce, ale jak i w Europie i na świecie.

– Wiem z autopsji co znaczy mówić w innym języku, to jakby przeżyć drugie życie-  mówi Jarosław Górczyński, który ma za sobą m.in. studia na uczelni im. Kando Kalmana w Budapeszcie.

Największa grupa uczniów ostrowieckich szkół, bo aż 167 osób, zdawało najbardziej prestiżowy egzamin z języka angielskiego – Cambridge English uznawany przez wszystkie renomowane uczelnie wyższe.

? Trud uczniów i nauczycieli włożony w przygotowanie do tego egzaminu zasługuje na uroczystą galę, która odbywa się w Ostrowcu Świętokrzyskim? mówi Maria Kukla -Dąda z City College, Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego Cambridge w Radomiu. Można śmiało powiedzieć, że Ostrowiec językami stoi, macie piękny projekt i co godne podziwu, nie jest to jednorazowa akcja. Nadal Ostrowiec Świętokrzyskim jest jedynym skali kraju, który realizuje takie przedsięwzięcie. Cieszy to, że nie jest to też inicjatywa zarezerwowana dla najlepszych uczniów, ale dla każdego, kto chce nad sobą pracować. Jeśli certyfikat nie przyda się na uczelni, na pewno wzbogaci CV.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *