Logistyka w praktyce. Młodzież ZS Nr 3 z wizytą na TRANSEXPO

Uczniowie klas logistycznych wraz z opiekunami – M.Iracką, E.Kaletą oraz K.Pastuszką mieli okazję odwiedzić wystawę i zapoznać się z nowinkami branży transportu publicznego podczas Transexpo  2018 w Kielcach.

Wizyta w mieście wojewódzkim  była także okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego i zakresem obowiązków  funkcjonariuszy  i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej .

XIV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Targach Kielce w dniach od 23 do 25 października to najważniejsze wydarzenie branży transportu zbiorowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Transexpo 2018, było miejscem prezentacji trzech pojazdów marki Solaris. Nowość to Solaris Urbino 12 LE lite hybrid. Kolejne dwa produkty to dobrze już znane konstrukcje, Solaris Urbino 12 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid, które zostały  zaprezentowane w nowej odsłonie po motoryzacyjnym ?facelifcie?.

Nowe trendy i kierunki  rozwoju transportu publicznego, a także polską myśl techniczną zaprezentowały także takie marki jak: ISUZU czy AUTOMET.

Marka AUTOMET z Sanoka zaprezentowała pierwszy  pojazd własnej konstrukcji, który na rynku pojawił się pod koniec ubiegłego roku. ?Ten mały autobus elektryczny, będący dobrym rozwiązaniem dla przewozu i obsługi lotnisk to 100% polska myśl  techniczna.? Natomiast japońsko-turecka marka ISUZU zaprezentowała podczas targów pierwszy niskowejściowy autobus typu mini. Isuzu NovoCiti Life to autobus z obniżoną podłogą, oferujący dogodniejszy transport osobom starszym i niepełnosprawnym.

Choć podczas Targów TRANSEXPO w Targach Kielce uwaga odwiedzających skupiona została na pojazdach z alternatywnymi źródłami zasilania, to  obok najnowocześniejszych autobusów można było zobaczyć także bardziej wiekowe pojazdy. A to za sprawą  Wystawy Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej ? Zabytkowe Autobusy. Zostało  na niej  zaprezentowanych kilka różnych pojazdów dokumentujących montaż przemysłowy autobusów miejskich.

XIV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2018 tradycyjnie już współorganizuje razem z Targami Kielce Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Honorowym patronatem wystawę objęły: Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Partnerami wydarzenia są: Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych, Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach.

Wizyta na Transexpo 2018 była doskonałą okazją do zapoznania się  młodzieży z najnowocześniejszymi rozwiązaniami branży transportu publicznego i poszerzenia wiedzy w tym zakresie.

Uczniowie THM kontynuowali swą wycieczkę zawodową  w Świętokrzyskim Urzędzie Celno-Skarbowym. Dzięki uprzejmości dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach  – pana Sławomira Podkówki młodzież klas logistycznych ZS 3 mogła skorzystać z warsztatów prowadzonych przez Panią Joannę Kępę ?z-cę rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Kielcach i starszego aspiranta Jarosława Bartosińskiego z oddziału celnego w Kielcach. Uczniowie zostali zapoznani  ze zmianą struktur organów skarbowych w Polsce. Bowiem 1. marca 2017 roku  połączono Służbę Celną z kontrolą skarbową i administracją podatkową w ramach struktury Krajowej Administracji Skarbowej ? KAS. Dotychczasowi celnicy są teraz funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, a ich zakres obowiązków został rozszerzony. W ramach  tematyki  przedmiotu Transport w logistyce oraz Transport i spedycja logistycy mieli okazję zapoznać się z codzienną pracą funkcjonariuszy Urzędu Celno ? Skarbowego,  którzy przygotowują i dokonują odpraw celnych we wszystkich procedurach celnych. Zajmują się oni otwieraniem i wypełnianiem karnetów TIR, karnetów ATA,  innych dokumentów i świadectw przewozowych oraz obsługą składu celnego. Warsztaty miały charakter praktyczny a uczniowie mieli sposobność obserwować otwieranie kontenera, zakładanie plomb i czynności związane z procedurą celną TIR.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *