Wszystkich Świętych

W czwartek obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, zaś w piątek ?Dzień Zaduszny. To czas refleksji, zadumy, modlitwy związany z pamięcią o bliskich, których już nie ma wśród nas.
To także czas porządkowania mogił i nagrobków. Większość mieszkańców wykorzystała już pogodną, październikową aurę na sprzątanie miejsc pamięci najbliższych. Na niektórych grobach już pojawiły się kwiaty, znicze i inne ozdoby.
Przed bramami ostrowieckich cmentarzy pojawiły się też nowe stoiska ze zniczami i chryzantemami, których nie zabraknie również w dni obchodzonych świąt. Jak co roku swoje stoisko będą mieli ostrowieccy harcerze. Przed bramami cmentarza będą również odbywać się kwesty. W tych dniach będziemy tłumnie przemieszczać się pomiędzy ostrowieckimi nekropoliami, stąd też należy liczyć się z utrudnieniami. Pełne ręce pracy będą miały służby mundurowe. Przy znalezieniu miejsca do zaparkowania przy Cmentarzu Komunalnym pomocni będą harcerze, strzelcy i strażnicy miejscy. Dodatkowe patrole Straży Miejskiej i Policji pojawią się też w okolicach ostrowieckich cmentarzy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zapewni dodatkowe kursy autobusów, które ułatwią dotarcie na cmentarze niezmotoryzowanym mieszkańcom.
W październiku intensywne prace porządkowe trwały na cmentarzu przy ul. Długiej. Pracownicy Zakładu Usług Pogrzebowych porządkowali aleje, sprzątali opadłe liście z zielonych skwerów, a także usuwali chwasty z zapomnianych mogił. Jak zapewnia nas Zbigniew Bień, prezes ZUP, cmentarz przygotowany jest na obchody Wszystkich Świętych. Będzie to miejsce patrolowane przez służby mundurowe. Na bieżąco będą również opróżniane kontenery na śmieci. Pojawią się dodatkowe toalety kontenerowe.
W budynku administracji będą dyżurowali pracownicy, którzy będą służyć informacją osobom poszukującym grobów swoich bliskich. Pomocne w tym mogą być również umieszczone w nekropolii tablice z mapkami, z oznaczonymi kwaterami lub też aplikacja internetowa grobonet, gdzie bez problemu każdy może odnaleźć poszukiwany nagrobek. Uporządkowane aleje i kwatery z widocznym oznaczeniem sprzyjają bezbłędnemu dotarciu do miejsca. W tym roku ZUP wykonał dodatkową asfaltową aleję o długości 500 m. Jak mówi prezes Z. Bień, sukcesywnie wykonywane są alejki w nowej części cmentarza, tak aby ułatwić dojście do miejsc pochówku. Z każdym miesiącem powiększa się liczba nagrobków.
Powierzchnia cmentarza wynosi 16 hektarów i, jak szacuje prezes Z. Bień, obecnego areału wystarczy jeszcze na 6 lat. Coraz więcej osób zainteresowanych jest usługą kremacji i miejscem w nowo wybudowanych katakumbach.
-Staramy się sprostać oczekiwaniom mieszkańców poprzez realizowane inwestycje, zakupy nowoczesnego sprzętu, wizerunek cmentarza, a także poprzez jakość oferowanych usług. Zapewniamy je kompleksowo, tak aby ceremoniom pogrzebowym nadać należyty, podniosły charakter, by osoby zmarłe były godnie pożegnane przez najbliższych ?dodaje prezes Zbigniew Bień.
Warto dodać, że Zakład Usług Pogrzebowych jest jedną z najstarszych spółek miejskich. W tym roku obchodził 25?lecie istnienia, lecz jako zakład w mieście funkcjonuje od 1968 r. Na lata siedemdziesiąte datują się pierwsze nagrobki ostrowieckiej nekropolii. Wówczas zakład funkcjonował w ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Akt założycielski osobnej spółki miejskiej został podpisany w 1993 r. Od tamtej pory ZUP realizuje kompleksową ofertę związaną z pochówkiem oraz wszelkie zadania związane z utrzymaniem cmentarza.
W czasie obchodzonych świąt ostrowieckie nekropolie będą najczęściej odwiedzanymi miejscami, stąd też należy zachować ostrożność i czujność, aby ten czas przeżyć spokojnie, bez nieprzewidzianych, nieszczęśliwych zdarzeń.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *