Przed nami zabawa sylwestrowa. Co radzimy?

Pamiętajmy, aby przy towarzyszącym imprezie korzystaniu z wszelkiego rodzaju wyrobów pirotechnicznych nie ponieść szkody na zdrowiu lub życiu.

-Decydując się na zakup fajerwerków, wybierajmy tylko te atestowane z określonymi w języku polskim warunkami bezpieczeństwa ?mówi kom. Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Używajmy ich ostrożnie tylko w miejscach bezpiecznych i pod żadnym pozorem nie pozwalajmy ich odpalać dzieciom. Nie podchodźmy do tzw. niewybuchu, a już na pewno nie próbujmy odpalić go po raz drugi.  Nie wkładajmy petard do żadnych pojemników, ich rozerwanie przez wybuch może spowodować rozrzut odłamków.  W miejscach o dużym skupisku ludzi odsuńmy się na bezpieczną odległość, to może uchronić nas przed nieodpowiedzialnym użyciem fajerwerków przez innych.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Właściciele zwierząt powinni pamiętać o tym, że ich pupile w różny sposób mogą reagować na odgłosy petard. Dbając o ich bezpieczeństwo nie wychodźmy z nimi na dwór i starajmy się przez te kilka godzin zminimalizować ich stres.

Świętujmy bezpiecznie, niech pierwszy dzień Nowego Roku będzie miłym wspomnieniem, a nie przykrą pamiątką na całe życie.


Nieudana zabawa sylwestrowa? Organizator nie zapewnił atrakcji, które obiecał? Było mniej ciepłych dań, a zamiast zespołu na żywo muzyka z płyt? Złóż reklamację i domagaj się zwrotu części pieniędzy.  Formularz znajdziesz na stronie UOKiK.

Rezygnacja jest kosztowna. Jeśli nagle zmienisz plany, zrezygnujesz z pójścia na bal, galę sylwestrową, przedstawienie w teatrze, licz się z tym, że stracisz część lub całość wpłaconych pieniędzy. W każdym przypadku potrącenie powinno być adekwatne do poniesionych przez organizatora wydatków. W przypadku wyjazdu turystycznego opłata za rezygnację może być określona w umowie i zależna od czasu odstąpienia od niej. Jeśli jednak z winy organizatora zmieniły się istotne warunki umowy (miejsce, cena, program), to powinieneś mieć możliwość rezygnacji bez ponoszenia kosztów.

Zgubiony płaszcz? Wchodząc na imprezę sylwestrową widzisz napis ?za zaginięcie lub zniszczenie garderoby szatnia nie odpowiada? ? jest to niezgodne z prawem. Przedsiębiorca odpowiada za rzeczy pozostawione w szatni, niezależnie od tego, czy jest płatna, czy nie.

Nieudany wyjazd? Jeśli warunki zorganizowanego wyjazdu są niezgodne z umową (np. niższy standard hotelu, mniej atrakcji) złóż reklamację i żądaj obniżenia ceny. Powinieneś to zrobić jak  najszybciej, najlepiej jeszcze w trakcie wyjazdu. Jednak swoich praw będziesz mógł dochodzić przez 3 lata ? dopiero wtedy twoje roszczenia się przedawnią.

Święta lub Sylwester na stoku? Jeśli z powodu pogorszenia warunków atmosferycznych nie wykorzystałeś karnetu, przysługuje ci zwrot pieniędzy proporcjonalny do pozostałych zjazdów.

Fajerwerki? Zachowaj ostrożność. Jeśli spełniają wymagania bezpieczeństwa oraz używasz ich zgodnie z instrukcją, nie stanowią zagrożenia. Nie kupuj fajerwerków z niepewnego źródła. Przed zakupem sprawdź, czy obudowa nie ma wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Zwróć uwagę, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają, a lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Szukaj instrukcji –  powinna być w języku polskim i zawierać informacje o producencie, o tym jak odpalać fajerwerki i ostrzeżenia. Przestudiuj ją wcześniej, a nie tuż przed północą. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zachowaj bezpieczną odległość. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się przeszkody. Pamiętaj, że wyroby pirotechniczne mogą kupować wyłącznie osoby pełnoletnie. Więcej rad w poradniku UOKiK.

Komentarz Macieja Kucharczuka z UOKiK

 


Komentarz Agnieszki Majchrzak z UOKiK

Komentarz Macieja Chmielowskiego z UOKiK

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *