Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach

Znak A-18b ?dzikie zwierzęta?, często jest spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez kompleksy leśne lub tereny otwarte takie, jak pola i łąki. Zdarzenia drogowe z udziałem tych zwierząt trudno przewidzieć, jednak uwzględnienie możliwości wystąpienia takiego zjawiska, zmniejszenie prędkości i zachowanie uwagi mogą być bardzo pomocne, aby uniknąć nieszczęścia.

-Często się zdarza, że kierowcy lekceważą ostrzeżenia wynikające ze znaków drogowych w przeświadczeniu że ich to nie dotyczy ?informują policjanci. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne. Często przekraczają drogi użytkowane przez kierujących. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia dostrzeżenie ich z bezpiecznej odległości, szczególnie w miejscach występowania lokalnych mgieł, w porze wieczorowej i porannej. Nagłe pojawienie się takiego zagrożenia na jezdni zmusza kierowcę do wykonania gwałtownego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni i dużej prędkości pojazdu jest bardzo niebezpieczne.

Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, iż charakterystyczną cechą takich zdarzeń drogowych jest brak przewidywalności zarówno miejsca zaistnienia jak i czasu. Ważnym jest, aby stosować się do ograniczeń prędkości wynikających ze znaków i przepisów drogowych nie ulegając chęci szybkiej jazdy tylko dlatego, że o poranku lub wieczorem jest mniejszy ruch.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *