Pamiątki posła Andrzeja Kryja trafiły do muzeum. Okolicznościowa moneta na 100-lecie Krzemionek

Poseł Andrzej Kryj przekazał do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim pamiątki, jakie zgromadził z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Z rąk parlamentarzysty odebrali je p.o. dyrektora muzeum Ewa Działowska i kustosz muzeum, Marek Wójcicki.
Wśród przekazanych przez posła pamiątek znajdują się flagi podarowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego, okolicznościowe znaczki Poczty Polskiej prezentujące Ojców Niepodległości, liczne publikacje historyczne, wydawnictwa oraz karta pocztowa z lewym profilem Marszałka Piłsudskiego, wydana przez Polską Fundację Narodową. Do muzeum trafią także specjalne wydania Kroniki Sejmowej, Elementarz Patrioty, czy też okolicznościowe wydawnictwa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Wartościowy jest także specjalny numer Kuriera Wileńskiego poświęcony pierwszym dniom wolnej Polski.
Andrzej Kryj podkreślił, że w ciągu minionego roku, w którym obchodzono 100-lecie Niepodległej, brał udział w wielu wydarzeniach oraz uroczystościach rocznicowych i stąd wzięły się liczne po nich pamiątki.
Jak mówi dyrektor Ewa Działowska, przekazane pamiątki z pewnością za kilkadziesiąt lat będą stanowiły materiały niezbędne przy urządzaniu wielu wystaw, a kto wie, czy nie stworzą zalążka jeszcze większej kolekcji, którą muzeum z dumą będzie mogło eksponować młodemu pokoleniu.
Poseł Andrzej Kryj i kustosz Marek Wójcicki, obaj będący absolwentami historii na UMCS w Lublinie, informują o podjętych już wspólnych staraniach, mających na celu uświetnienie przypadającej w 2022 roku 100 rocznicy odkrycia przez Jana Samsonowicza neolitycznych kopali krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Z tej okazji wybita zostanie pięciozłotowa moneta z zaproponowaną na niej postacią słynnego geologa. Wydane zostaną również okolicznościowe karta i znaczek pocztowy. To świetna forma promocji Krzemionek. Przekonaliśmy się o tym w 2012 roku, kiedy z okazji 90-lecia Narodowy Bank Polski wypuścił na rynek kolekcjonerski srebrną, dwudziestozłotową monetę z zatopionym krzemieniem oraz monetę dwuzłotową.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *