Kocham, żeby budzić się i żyć

Viktoria Pongowska, tegoroczna maturzystka w I LO im. S. Staszica, to celebrytka ambitnej piosenki z dobrym tekstem.
Związana jest nierozerwalnie ze Studiem Wokalnym Pandora Miejskiego Centrum Kultury w naszym mieście pod kierunkiem Ewy Goworowskiej. W ubiegłym roku piosenką ?La Danse Des Polonaise? z tekstem K. I. Gałczyńskiego wyśpiewała GRAND PRIX również na tym festiwalu. Potem zaczęła się wieloletnia przygoda z Festiwalem Zaczarowanej Piosenki Anny Dymnej. Ten festiwal z kolei przyniósł jej możliwość śpiewu w duetach z gwiazdami polskiej estrady z : Łukaszem Mrozem (?MROZU?), Edytą Geppert, Mieczysławem Szcześniakiem, czy Reni Jusis. Znalazła się w gronie laureatów z panem Szcześniakiem, zdobywając statuetkę ?Zaczarowanego Ptaszka?. Kilkakrotnie śpiewała na ?żywo? z zespołem instrumentalnym w Radio Kraków.
Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej ?Osiecka i Inni? wylosowała ?nomen omen? piosenkę ?Sen o Victorii?, otrzymując wyróżnienie. Viktoria Pongowska to zdobywczyni Złotej i Brązowej Jodły na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży Szkolnej ? Kielce, zajęła 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży -Golub Dobrzyń, 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie ?Słowo i piosenka? ? IŁŻA, 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu o ?ZŁOTĄ NUTKĘ?- Grójec, 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu im. Janusza Wesołowskiego ? Ostrowiec.Św., 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu ?CHRZANOWSKA LOKOMOTYWA ARTYSTYCZNA?- Chrzanów, 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu ?INTEGRACJA MALOWANA DŹWIĘKIEM?- Bochnia, 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu ?ŚPIEWAMY PRZEBOJE NASZYCH RODZICÓW?-Nowa Dęba, 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie ?WYGRAJ SUKCES?- Tarnobrzeg, 2 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Patriotycznym ?Kock. Nie sposób wymienić wszystkie osiągnięcia Viktorii -to tylko te najbardziej spektakularne.
Do innych wyjątkowych zdarzeń w jej życiu należy niewątpliwie udział w koncercie znanego ukraińskiego kwartetu tenorów ?LeonVoci? – wraz z nimi zaśpiewała pieśń Andrea Bocellego ?Con ter Partiro?.
Nagrała 27 utworów na płyty do podręczników szkolnych (MAC, JUKA). Gościnnie zaśpiewała na płycie ?SWAY?- Paweł Pawlik i Przyjaciele oraz ?CORO CANTORUM -KOLĘDUJE?. Zawsze uczestnicz y w ważnych wydarzeniach naszego miasta ,koncertuje charytatywnie, (m.in. ?Gwiazdki Moc? Radio Ostrowiec).
– Miałam to szczęście spotkać na swojej muzycznej drodze Viktorię. Było to 6 lat temu, kiedy w PG nr 4 weszła w skład szkolnego chóru ?DIVERTIMENTO? , później zespołu wokalnego ?KIX? ,kolejne 2 lata śpiewała w szkolnym zespole ?VIVO? w I LO im.St. Staszica – mówi Ewa Goworowska. W 2017 r. powstało w MCK -?STUDIO WOKALNE PANDORA?, w którym oczy wiście nie mogło zabraknąć mojej zdolnej wokalistki. Niejednokrotnie śpiewałyśmy w duecie, co było dla mnie niezwykłą przyjemnością. Wernisaże, recitale, konkursy były dla nas wyzwaniem i piękną przygodą. Dla mnie Viki była jest i będzie uosobieniem wdzięku, niezwykłej wrażliwości artystycznej, doskonałą interpretatorką poezji śpiewanej. Ale nie można zaszufladkować jej jedynie w tym stylu. Ma w swoim repertuarze piosenki rozrywkowe z repertuaru np. Alicji Majewskiej, Danuty Błażejczyk, Edyty Geppert, Edyty Górniak, Adrianny Biedrzyńskiej. Zdaję sobie sprawę, że niedługo przyjdzie nam się rozstać. Mam nadzieję, że szczęśliwie zda maturę, rozpocznie nowy rozdział swojego życia i z tego co wiem już dziś- będzie kontynuowała muzyczną pasję. Myślę też, że będzie do nas wracać z sentymentem i tęsknotą.
– Moje życie to nie tylko sukcesy – mówi o sobie Viktoria. To również choroba serca i lęk o przyszłość. W związku z tym mam dużo pokory wobec zdrowia i muzyki. Każdy mój odbiorca jest dla mnie ważny. Myślę, że potrafię wzruszyć, skłonić do refleksji, dać radość poprzez śpiew. Do moich sukcesów niewątpliwie przyczyniła się również pani Martyna Puszka-Maziarz, absolwentka Wydziału Jazzu I Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wprowadziła mnie we wszelkie meandry techniki wokalnej, dzięki którym jestem pewna siebie, ufam sobie i swobodnie operuję swoim głosem w różnych gatunkach muzycznych. Serdecznie Jej za to dziękuję. Pani Ewa Goworowska to jest świat mojego dojrzewania, wzlotów i upadków, ale i wielkiej wiary w siebie oraz poczucia własnej wartości. Doskonale przygotowana muzycznie, umiała dobrać repertuar, sposób interpretacji, ćwiczyła dykcję i intonację oraz wprowadziła w świat muzyki wielogłosowej. Mam do Niej zaufanie. Niezwykle ważni w moim życiu i muzycznej podróży byli i są moi Rodzice: Alicja i Grzegorz Pongowscy. Jestem im bardzo wdzięczna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *