Fotograficzny ?Krajobraz z blizną?

Galeria Fotografii MCK zaprasza na najbliższy czwartek na finisaż wystawy ?Krajobraz z blizną?. Początek godz. 18.
?Krajobraz z blizną? to projekt, który z jednej strony odnosi się do pamięci polskich walk niepodległościowych z lat 1914 ? 1918 I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na terenie województwa świętokrzyskiego, z drugiej zaś ? do tradycji fotograficznych słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która rozsławiła urodę i kulturową wyjątkowość ziemi świętokrzyskiej.


Wymiernym rezultatem projektu jest obszerna wystawa i towarzyszący jej katalog, złożone z fotografii o charakterze artystycznym, dokumentalnym i reportażowym, opatrzonych historycznymi notami informacyjnymi, oraz z kilku rzeźb i pojedynczych artefaktów ?reliktów tamtych czasów i świadków meandrów historii.
Do realizacji ?Krajobrazu z blizną? zgłosiło się pięcioro artystów fotografików: Małgorzata Sajkiewicz-Kręt, Stanisława Zacharko- Łagowska (autorki idei i kuratorki projektu), Piotr Kaleta, Andrzej Łada i Krzysztof Zając.
Oprócz ich znakomitych zdjęć, wystawa zawiera także wydruki ze szklanych negatywów z czasów I wojny światowej (z daru Tadeusza Religi dla Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz z 1931 roku autorstwa Julii i Stanisława Masłowskich, właścicieli przedwojennego zakładu fotograficznego w Nowym Korczynie (z kolekcji Piotra Kalety).


Ogólnie ?Krajobraz z blizną? ma zamierzony charakter plastycznej opowieści o wpływie historycznych wydarzeń sprzed 100 lat na różne aspekty naszej współczesności ? również kulturowe, jak tradycje corocznych marszów szlakiem Kadrówki czy rocznicowych uroczystości, o ich roli w kształtowaniu się postaw obywatelskich i patriotycznych, a także ? przede wszystkim ? o ich znaczeniu jako czynnika kształtującego fizyczny, estetyczny i ideowy wymiar przestrzeni publicznej miasta Kielce, jak i krajobrazu świętokrzyskiego.
Ale najistotniejszym elementem tego projektu, tworzącym jego artystyczny wymiar i wartość, jest baza emocji, wysiłku i zaangażowania jego realizatorów ? artystów: pięciu fotografików i rzeźbiarza. Tych, którzy wspólnie, w 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, zechcieli twórczo dotknąć ?blizn? po ranach tamtego czasu; ?blizn?, których szacunkiem otoczona obecność jest dowodem prawdziwego ?wyzdrowienia? naszego Narodu ? jego niekwestionowanej i pełnej niezależności.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Fotograficzny ?Krajobraz z blizną?

  • 16 lutego 2019 at 14:12
    Permalink

    Skoro już jest temat fotografowania naszego Ostrowca to muszę tu zabrać głos jako mieszkaniec tego grodu od ponad 60 lat.
    Owszem,bardzo cenne,ciekawe i pożyteczne są fotografie naszego Ostrowca sprzed 100 lat czy nawet z dwudziestolecia międzywojennego – to jest dokument stwierdzający charakter miasta,nie narzucony konkretną narracją a zwyczajny obraz codziennego życia miasta.Ale czas nieubłaganie płynie,czy nam się to podoba czy nie !! I tutaj moja sugestia do rzeszy lokalnych ambitnych fotografików – utrwalajcie na zdjęciach obraz naszego Ostrowca takim jakim jest w realnej rzeczywistości. Jakim jest dziś,bez upiększania,retuszowania czy fotomontaży.TWÓRZCIE HISTORYCZNĄ DOKUMENTACJĘ a nie okazjonalny kicz czy obraz waszych marzeń o naszym mieście…

    Reply
  • Pingback: ?Krajobraz z blizną? | JS 2013 i 2041

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *