I Ostrowieckie Kaziuki. Uczta dla ducha i ciała

W dniu 3 marca, w niedzielę, parafia pd. św. Kazimierza na Pułankach zaprasza na jubileuszowe uroczystości odpustowe z mszą świętą o godz. 12.

Imprezą towarzyszącą 35-leciu istnienia parafii będzie jarmark „Ostrowieckie Kaziuki”, który rozpocznie się już od godz. 10. Kaziuki to wydarzenie, którego historia sięga jeszcze początku XVII wieku. W dzień św. Kazimierza we Wilnie odbywa się jarmark odpustowy połączony z występami artystycznymi. Od pewnego czasu Kaziuki obchodzone są także w polskich miastach. Tradycja kiermaszu sięga więc czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy ? św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku.

Dziś, po jednej z  mszy, odbył się krótki wykład  ?Kaziuki w Wilnie?, wygłoszony przez posła Andrzeja Kryja, który przybliżył to wileńskie wydarzenie. Kaziuki ? jarmark wielkanocny, z racji odpustu św. Kazimierza Królewicza, gromadził w Wilnie wiele osób z całego świata na  pięknym jarmarkowym spotkaniu z tradycją.

Na terenie plebanii  będą czynne stoiska z wyrobami arcydzieła artystycznego. Będzie można skosztować  wiktuały z kuchni Kół Gospodyń Wiejskich nawiązujące do wileńskiej tradycji „Kaziuków”, a także dania regionalne serwowane przez nasze resteuracje. Odbędzie się degustacja „darów lasów” przygotowana przez koła łowieckie. Dla uczestników przygotowano liczne konkursy z nagrodami. Czynne będą również prowadzone przez studentki WSBiP stoiska medyczne, na których będzie można zbadać ciśnienie i poziom cukru we krwi.

O godz. 14 rozpoczną się występy artystów.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *