Kary dla nieuczciwych organizatorów prezentacji

Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup, to tylko niektóre z praktyk, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.
Na pokazy przychodzą zazwyczaj seniorzy, którzy po podpisaniu umowy ? pożyczki, popadają w długi i nie radzą sobie z powstałą sytuacją. Niektórzy przychodzą prosić o pomoc do redakcji, a także do powiatowego rzecznika konsumentów. Skargi zgłaszane przez konsumentów narażanych na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach, rozpatrują także ogólnopolskie instytucje. Jak nas poinformował Marek Osmala, powiatowy rzecznik konsumentów, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wydał dwie decyzje i wszczął trzy postępowania, dotyczące firm organizujących pokazy handlowe.
Działania UOKiK dotyczą czterech firm sprzedających na pokazach. Jedną z nich jest ACS Medica ze Śremu, która prowadziła sprzedaż na pokazach. W ofercie miała Matę ACS MED oraz Aplikator Magnetic Forte. Firma, dzwoniąc z zaproszeniem na prezentację, wprowadzała konsumentów w błąd. Informowała, że celem spotkania są bezpłatne badania medyczne lub zabiegi rehabilitacyjne. W rzeczywistości chodziło o prezentację oferty handlowej i sprzedaż. Ponadto konsumenci kupując aplikator otrzymywali broszurę informującą o właściwościach wody strukturyzowanej.
– Materiały rozdawane konsumentom wprowadzały w błąd co do właściwości wody, która została poddana działaniu urządzenia. Ustaliliśmy, że przedsiębiorca nie wiedział, czy prezentowane informacje zostały poparte badaniami klinicznymi. Co więcej, oświadczył, że nie potwierdził ich producent ? wyjaśniał Marek Niechciał, prezes UOKiK.
UOKiK nakazał firmie zaniechanie stosowania wyżej opisanych praktyk. Kara za wprowadzenie konsumentów w błąd wyniosła 71.856 zł. Ponadto o decyzji UOKiK przedsiębiorca musi poinformować wszystkich klientów, którym sprzedał produkty między 7 marca 2017 r., a 19 grudnia 2018 r. W listopadzie 2018 r. UOKiK wszczął kolejne postępowanie przeciwko temu samemu przedsiębiorcy. Zakwestionowano wówczas dzwonienie do konsumentów, mimo braku ich wcześniejszej zgody. Spółka zaniechała stosowania tej praktyki. Dało to podstawę do złagodzenia kary, która wyniosła prawie 6.467 zł.
UOKiK prowadzi również postępowania przeciwko dwóm spółkom: Vitaldream z Białych Błot oraz R.A.M. Polska z Opalenicy. Obie prowadzą sprzedaż na pokazach i mają w ofercie Aplikator Pola Magnetycznego (APM), a konsumentów namawiają do zakupu, zachęcając pakietami promocyjnym. Urząd podejrzewa, że wskazane spółki wprowadzają konsumentów w błąd, co do możliwości zakupu tego urządzenia w ramach promocji. Ponadto wątpliwości wzbudził szeroki zakres zastosowania urządzenia APM, prezentowany w rozdawanej w toku prezentacji broszurze.
Kolejne postępowanie dotyczy spółki Better Day (wcześniej Clavam) z Poznania, która sprzedaje m.in. maty wibracyjne, odkurzacze piorące, zestawy naczyń czy materace rehabilitacyjne. W jej imieniu firmy telemarketingowe CSV Group oraz Keycraft -obie z Poznania, posługując się wprowadzającym w błąd hasłem wywoławczym: ?Dzwonię z firmy RELAX LUX? (przy czym na rynku polskim nie funkcjonuje firma o takiej nazwie) zapraszają na prelekcje dotyczące ochrony zdrowia pod pretekstem odebrania darmowego upominku, tj. kamerki samochodowej HD, wyciskarki do owoców. W rzeczywistości jest to pokaz handlowy, podczas którego część produktów konsumenci rzekomo mogą otrzymać bezpłatnie, w ramach losowania ?nagrody głównej?. Jednak aby otrzymać ?nagrodę?, trzeba nabyć inny produkt za kilka tysięcy złotych ? najczęściej materac rehabilitacyjny. Taka praktyka może wprowadzać konsumentów w błąd. Ze skarg wynika również, że konsumenci nie otrzymują kopii wszystkich dokumentów, zawierając umowę kredytu. Co więcej, sprzedawca sugeruje, że nie przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy. Takie działania mogą stanowić nieuczciwą praktykę rynkową.
Prowadzone postępowania mogą zakończyć się nakazem zmiany praktyki oraz karami finansowymi w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorców.
Seniorom, uczestniczącym w prezentacjach, Marek Osmala – powiatowy rzecznik konsumentów radzi zachowanie podczas pokazów szczególnej ostrożności: -Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający na celu sprzedaż ?podkreśla M. Osmala. Gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi. Uważnie czytaj umowy, nie działaj pod presją czasu. Uważaj na ?promocje?, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy. Postaraj się konsultować decyzje z kimś bliskim. Nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego. Nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą. Zastanów się, czy oferta na pewno jest atrakcyjna. Pamiętaj, że na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem masz 14 dni. W razie problemów szukaj pomocy u rzecznika konsumentów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.