Piotr Czekaj mistrzem Polski w programowaniu (zdjęcia)

We Wrocławiu, w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, odbyła się druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC. Celem wydarzenia było nie tylko wyłonienie młodych i utalentowanych programistów PLC, ale także popularyzacja programowania automatyki przemysłowej wśród studentów i uczniów szkół średnich. Intencją organizatorów jest również umożliwienie integracji środowiska akademickiego z przedstawicielami przemysłu. To jedyne takie wydarzenie, łączące pasjonatów automatyki w jednym miejscu.

Mistrzostwa Polski Programistów PLC to przede wszystkim konkurs dla studentów i uczniów, którzy rywalizują w czterech kategoriach ? Master, Ekspert, LOGO! Open i WAGO.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim: Claudia Sbriglio, Jakub Szwagierczak, Piotr Czekaj i Michał Strąpoć z klasy IV o kierunku mechatronicznym, przeszli kolejne etapy konkursu, a Piotr Czekaj wygrał, pokonując 12 finalistów i zostając Mistrzem Polski Programistów  w kategorii LOGO! Co ciekawe, okazał się lepszy od studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Politechniki Rzeszowskiej.

Logo, to nic innego, jak język programowania stworzony jako środek do nauczania informatyki i matematyki. Składa się z gotowych elementarnych procedur, które służą do definiowania procedur użytkownika.

Piotr, by wygrać zawody we Wrocławiu, najpierw musiał rozwiązać najwięcej zadań w ciągu jednej godziny, a następnie jak najszerzej rozwiązać zadanie specjalne, dotyczące sterowania windą. O tym mówi nam odpowiadający za przygotowanie uczniów do konkursu Radosław Moskal.

-Nasi uczniowie programowania urządzeń mechatronicznych uczą się przez dwa semestry i nauka przedmiotu kończy się egzaminem ? mówi R.Moskal. ?Cieszę się, że chcą rozwijać swoją wiedzę, czego dowodem są osiągnięcia w takich zawodach, jak te na politechnice we Wrocławiu.

Dla zwycięzców przygotowano nagrody o wartości ponad 30 tys. zł oraz dodatkowe nagrody, które otrzymały macierzyste uczelnie zawodników. Nagrodą dla Piotra Czekaja, który jest stypendystą Marszałka Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a który po naukę w ostrowieckim technikum dojeżdża z Bielin, był, wart kilka tysięcy złotych, sterownik firmy Siemens, który z powodzeniem można wykorzystywać do sterowania i regulacji ruchem, technologicznych pomiarów i zliczania, ale również do obsługi drukarek, czytników kodów kreskowych, czy też komunikacji z komputerami PC, modemami analogowymi i GSM. Wszyscy startujący w zawodach uczniów THM otrzymali voucher na szkolenia, ufundowany przez firmę EMT-Systems.  

Organizatorem Mistrzostw Polski Programistów PLC jest Stowarzyszenie Naukowe Studentów ?Automatyk? z Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mistrzostwom towarzyszyły targi firm, dzięki czemu można było porozmawiać z przedstawicielami czołowych przedsiębiorstw związanych z branżą w luźniejszej atmosferze, a dzięki prezentacjom technicznym o nowych rozwiązaniach podniesienie swoją wiedzę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *