Tragedia na motocyklu

W dniu 24 marca 2019 r., o godz. 16.35, w miejscowości Łomno w gminie Pawłów, poniósł śmierć 16-letni kierujący motocyklem marki Honda. To straszna inauguracja kolejnego sezonu motocyklowego.

-Na prostym odcinku drogi młody człowiek stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, zjechał na prawe pobocze, po czym uderzył w betonowy przepust ?poinformowali policjanci. Motocyklista został przewieziony do szpitala, gdzie w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.

Jak się okazało, nastolatek nie miał uprawnień do kierowania jednośladem.

Apelujemy o rozsądek i opanowanie emocji. Ryzyko śmierci na drodze dla motocyklisty jest dwadzieścia razy większe, niż dla kierowcy czy pasażerów samochodu osobowego, nie mówiąc już o kierowcy ciężarówki.

-Motocyklisty nie chroni karoseria i rozbudowane systemy bezpieczeństwa montowane w samochodach ? mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej  Jazdy Renault. Podczas wypadku u motocyklistów najczęściej występują urazy głowy, nóg oraz kręgosłupa.

Motocykle ze względu na swój kształt i rozmiar oraz możliwość uzyskania gwałtownego przyspieszenia są często niewidoczne w lusterkach kierowców samochodów lub zauważane zbyt późno. Dlatego kierujący dwuśladami powinni kilka razy spoglądać w lusterka przed wykonaniem manewru na drodze. Bardzo pomocny może też się okazać zmysł słuchu. Często motocykl wcześniej usłyszymy, niż zobaczymy.

Włączone światła mijania powodują, że motocykl lepiej widoczny na drodze. Motocykliści mają obowiązek używania ich przez cały rok przez całą dobę. Badania wykazały, że ten przepis zmniejsza liczbę wypadków spowodowanych złą widocznością nawet o 16 proc.

Jeśli chodzi o kierowców, którzy wykonują manewr skrętu w lewo, to powinni pamiętać, żeby wcześniej upewnić się, czy nie są wyprzedzani przez inne pojazdy. To jeden z błędów kierujących dwuśladami, którzy w ogóle o tym nie pamiętają. Tymczasem uderzenie w drzwi ich pojazdu przez pojazd znajdujący się lewym pasie także dla nich samych jest bardzo niebezpieczne.

-Drogi publiczne to nie tory wyścigowe ?przypomina nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Należy zważać na innych kierujących, którzy siedzą wewnątrz pojazdów i są znacznie lepiej chronieni. Należy przestrzegać zasad ruchu drogowego, nie przekraczać prędkości, nie wymuszać pierwszeństwa i wykazywać się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców. Dobrze jest zadbać o odblaskową odzież, która sprawi, że będziemy bardziej widoczni na drodze.

Każdy motocyklista powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest pochodną ryzykownych zachowań nie tylko jego, ale również innych użytkowników dróg. Nawet jadąc zgodnie z przepisami, musisz mieć oczy i uszy szeroko otwarte.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Tragedia na motocyklu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *