Wspólne sprzątanie

Przed tygodniem informowaliśmy o tym, że Starostwo Powiatowe przekazało w zarząd Gminie Ostrowiec Świętokrzyski swoje drogi, a już dziś widać na wielu ulicach pozytywny efekt tego porozumienia.

Już w poniedziałek Zakład Usług Miejskich rozpoczął prace porządkowe w pasach drogowych ulic powiatowych: Żabia, Mickiewicza, Polna (na odcinku od Sienkiewicza do Mickiewicza).  Zebrano śmieci i usunięto dzikie wysypiska (szczególnie przy ul. Żabiej, na odcinku od Wólczanki do mostu na rzece Kamiennej), zniknęły też zakrzaczenia, samosiewy, przycięto odrosty przy drzewach oraz żywopłoty, dokładnie wygrabione zostały zieleńce (aby móc kosić trawniki w sezonie wegetacyjnym bez ryzyka zepsucia kosiarek), chodniki zostały oczyszczone z chwastów, piachu i nadmiaru ziemi, oczyszczono również krawężniki przyuliczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W minionym tygodniu zebrane zostały śmieci w pasach drogowych ulic Jana Pawła II, Polna, Chrzanowskiego, 11 listopada. We wtorek rozpoczęto prace także w pasie drogowym ul. Iłżeckiej w dwóch miejscach: od strony Rynku oraz od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II w stronę Rynku. Przystąpiono także do oczyszczania ul. Świętokrzyskiej od Ronda Solidarności i ul. Długiej na wysokości Ronda Narodowych Sił Zbrojnych.  

W środę wykonywano prace na terenie pasa drogowego ulic Sienkiewicza od Żeromskiego w kierunku do granic miasta, ul. Piaski,  kontynuacja ul. Iłżeckiej, ul. Świętokrzyskiej oraz ul. Długiej.

? W dniu dzisiejszym na ulicach pracuje ponad trzydzieści osób- mówi dyrektor Zakładu Usług Miejskich Łukasz Dybiec. Warstwa nieczystości zrywana jest mechanicznie z chodników, a następnie są one zamiatane. Przypomnijmy, że mamy do uporządkowania prawie 40 kilometrów zaniedbanych przez kilka lat dróg powiatowych, pasów zieleni, chodników i ścieżek rowerowych.

? Największym problemem jest usunięcie chwastów rosnących na chodnikach. Niestety okazuje się, że nawet nie dają rady odchwaszczarki mechaniczne, bo warstwa zalegającej latami ziemi jest tak dużo. Nic wie dziwnego, że w wielu przypadkach wpieramy się sprzętem ciężkim, są też elementy, które trzeba wykonać ręcznie.  Sprzątamy także dzikie liczne wysypiska śmieci znajdujące się niedaleko ulic – mówi Magdalena Pawlik ? Kałuża, kierownik sekcji zieleni ZUM.

– To wiosenne kompleksowe sprzątanie, które widać już w wielu miejscach to pierwszy krok po przejęciu przez miasto w zarządzanie dróg powiatowych ? mówi prezydent Jarosław Górczyński. ?Jestem nieco przerażony tym co pokazały pierwsze dni naszych prac, bowiem takich ilości śmieci czy po prosto brudu nikt się nie spodziewał. Co dwa metry pracownicy poustawiali zapełnione odpadami worki. Jest nad czym pracować i co porządkować. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy zobaczyli inny standard ulic, które stanowią jedną z wizytówek naszego miasta.

Niebawem w pobliżu ulic powiatowych podobnie jak i gminnych oraz skwerów i rond pojawią się kwiaty. Jeszcze jesienią minionego roku zasadzonych zostało ponad 20 tysięcy cebul tulipanów i narcyzów.

? Nasze miasto już wkrótce rozkwitnie tej wiosny – deklaruje Milena Gawąd z Referatu Zieleni i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Ostrowcu. Wkrótce będziemy sadzić także bratki. Ronda powiatowe, które przez kilka lat były zaniedbane, także już maja swoje kwietne koncepcje i wkrótce będą kolorowe i radosne.

– Cieszę się że, porozumienie jakie zawarliśmy z prezydentem miasta Jarosławem Górczyńskim jest tak szybko realizowane. Obiecywaliśmy, że mieszkańcy odczują zmianę i już po kilku dniach widać, że np. chodniki odzyskują swój właściwy standard. Teraz każdy dzień prac będzie poprawiał wizerunek dróg powiatowych – powiedziała Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak.

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, realizując prace na drogach powiatowych, nie zapomina oczywiście o terenach zieleni miejskiej w pasach dróg gminnych, na terenie parków, skwerów będą sprzątane i grabione. Rozpoczęły się już prace porządkowe na terenie Parku Miejskiego, ?Małpiego Gaju? – zieleniec Kuźnia. Po zimie został już uporządkowany: Park Pałacowy w Częstocicach, Park Fabryczny, Park Wyspiańskiego, Rynek, czy wzgórze parkowe Kirkut.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *