Zginął 26-letni motocyklista

W dniu 30 marca 2019 r., o godz. 16.27, w Kurowie w gminie Lipnik, na drodze K9 zginął motocyklista.
-27-letni kierujący samochodem osobowym marki Audi, przy wykonywania manewru skrętu w lewo zderzył się czołowo z 26-letnim nadjeżdżającym z przeciwka kierującym motocyklem marki Yamaha ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. W tym wypadku to motocyklista poniósł śmierć na miejscu.
Skręcanie w lewo to jeden z bardziej niebezpiecznych manewrów, który powinien być wykonywany sprawnie i po upewnieniu się, że nie stanowi zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Zwłaszcza dla motocyklistów nadjeżdżających z naprzeciwka i mających pierwszeństwo. Skutki uderzenia z dużą prędkością w bok skręcającego w lewo pojazdu, na wysokości pasażera kierowcy, mogą okazać się dla niechronionego użytkownika drogi tragiczne.


-Po pierwsze, przed skrętem w lewo każdy kierowca musi włączyć kierunkowskaz, aby poinformować innych uczestników ruchu o planowanym manewrze -mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Po drugie, należy zredukować prędkość lub zatrzymać się, jeśli tego wymagają przepisy. Po trzecie – skręcając w lewo należy bezwzględnie upewnić się, że nie jesteśmy wyprzedzani przez pojazd jadący za nami, ani też że z naprzeciwka nikt nie nadjeżdża.
Skręt w lewo należy wykonać sprawnie, gdyż powolne zjeżdżanie powoduje, że drugi pas drogi zostaje zajęty na zbyt długi okres. A wystarczą dosłownie sekundy, aby z naprzeciwka pojawił się motocyklista lub inny pojazd i wtedy może dojść do zderzenia.
Podobna tragedia ze skutkiem śmiertelnym miała miejsce w Szewnie dwa lata temu, kiedy to skręcająca w lewo zderzyła się z motocyklistą jadącym na wprost z naprzeciwka drogą wojewódzką.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Zginął 26-letni motocyklista

  • 2 kwietnia 2019 at 11:58
    Permalink

    Coś nie spójny ten artykuł. Skręcał w lewo, uszkodzony lewy bok a motocyklista nadjeżdżał z przeciwka. Bok auta na wysokości pasażera też nie uszkodzony. Ale uważać na drodze trzeba i już.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *