Odra u bram

W sąsiednich Starachowicach od początku tego roku odnotowano już cztery przypadki odry.
Jak na razie służby sanitarne uspokajają, że nie ma przypadku zachorowania w powiecie ostrowieckim.
Tymczasem w Starachowicach, jak donosi ?Gazeta Starachowicka?, pierwsze dwie osoby ? obywatele Ukrainy ? hospitalizowane były na początku stycznia bieżącego roku. Trzyletni mieszkaniec Starachowic, u którego badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Higieny potwierdziły wirusa odry, leczony był natomiast w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach. Jest podejrzenie, że żadna z tych osób nie poddała się szczepieniu ochronnemu przed tą chorobą. Ostatnio do szpitala trafiła pacjentka z wysypką, wysoką gorączką i podejrzeniem odry.
– Na terenie powiatu ostrowieckiego do dnia dzisiejszego nie odnotowano przypadków zachorowań na odrę – uspokaja Elżbieta Góralska -Dulny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Tymczasem, jak czytamy w raporcie o stanie sanitarnym powiatu ostrowieckiego, w 2018 roku zgłoszono jeden przypadek podejrzenia odry na podstawie objawów klinicznych. Badania materiału biologicznego wykonane w Zakładzie Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie wskazały wynik ujemny. Ponadto w związku z kontaktem z chorym na odrę z terenu województwa świętokrzyskiego, dwie osoby z terenu gminy Kunów poddano szczepieniu poekspozycyjnemu.
Zgodnie z danymi NIZP-PZH w całym 2018 r. odnotowano 339 zachorowań na odrę, tj. ponad pięciokrotnie więcej w porównaniu do roku 2017, kiedy zachorowały 63 osoby. Zachorowania miały charakter ognisk epidemicznych lub pojedynczych zachorowań. Najwięcej zachorowań wystąpiło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy minionego roku.
Osoby, które zachorowały na odrę, w zdecydowanej większości były osobami nieszczepionymi przeciw odrze lub nie ma danych na temat ich szczepień. Dane ECDC wskazują, że wśród wszystkich zgłoszonych przypadków odry w 2017 r., które wystąpiły u osób o znanym statusie zaszczepienia, 87% to osoby niezaszczepione. Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą, która może wywoływać ciężkie powikłania. Wirus odry przenosi się głównie drogą kropelkową podczas kaszlu lub kichania osoby zakażonej. Osoba chora na odrę zaraża kilka dni wcześniej, zanim wystąpią objawy. Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą ochrony przed odrą.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *