Spotkanie z kulturą żydowską

Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki zaprasza w najbliższy weekend 18-19 maja br. na wydarzenia będące częścią projektu ?Mobilna Przestrzeń Kultury III?, które zaplanowano w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 70/28 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstęp wolny.
Całość rozpocznie się w sobotę, 18 maja, o godz. 17 od spotkania z Patrycją Dołowy, autorką książki ?Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu? (Wydawnictwo Czarne). Tego samego dnia o godz.20 rozpocznie się pokaz filmowy: ?Kto napisze naszą historię? reż. Roberta Grossman, USA / Polska 2018. Fabularyzowany dokument o historii Archiwum Ringelbluma, stworzonego w warszawskim getcie przez grupę historyków i społeczników Oneg Szabat, której celem było dokumentowanie wszelkich aspektów życia w getcie, a później również sytuacji Żydów w okupowanym kraju i masowej zagłady narodu.
Na niedzielę 19 maja, na godz. 15 zaplanowano wykład: ?Polin ? historia Żydów w Polsce? dr Moniki Stępień. Jego celem będzie przedstawienie w zarysie najważniejszych aspektów polsko- żydowskiej historii od początków obecności Żydów w Polsce w X wieku, po współczesne odrodzenie społeczności żydowskich.
W niedzielę o godz. 20 rozpocznie się pokaz filmowy: ?Księgi Prorockie? prod. Izrael 2018. Składa się na niego 5 krótkich dokumentów, które powstały w ramach sześciotygodniowych warsztatów w Izraelu we współpracy z Jerusalem Film Festival. Jerusalem Film Workshop to wyjątkowy i fascynujący program, dający twórczym, młodym filmowcom z całego świata okazję doskonalenia umiejętności, a przy okazji także poznania Izraela.

Print Friendly, PDF & Email