Do „Hutnika” wraca nadzieja

W Spółdzielni Mieszkaniowej ?Hutnik? rozpoczęło się Walne Zgromadzenie Członków.
W ubiegłym tygodniu jako pierwsi obradowali spółdzielcy w dolnej części miasta: os. Hutnicze i os. Ludwików. Po kilku trudnych latach nastroje poprawiają się. Wreszcie pojawiła się nadzieja na wyjście z kryzysu i? na plany inwestycyjne.
W Walnym Zebraniu Członków Spółdzielni ?Hutnik? z osiedli: Hutnicze i Ludwików, w hali CKU przy ulicy Sandomierskiej, uczestniczyło ponad sto osób. Dodatkowym magnesem dla spółdzielców do uczestnictwa w zebraniu był wybór nowej rady nadzorczej. Członkowie ustępującej rady wybrani zostali w 2016 r.
W sprawozdaniu z działalności zarządu, prezes ?Hutnika? Andrzej Chejzdral odniósł się do najważniejszych problemów spółdzielni. Przedstawił też plany pokonania kryzysu i wyjścia na prostą. Sytuacja spółdzielni nadal jest jednak bardzo trudna.
Zadłużenie wobec wierzycieli sięga kilkunastu milionów zł i obejmuje także zaległości z ostatnich kilku lat wobec gminnych spółek MEC i MWiK. W ubiegłym roku spółdzielni udało się jednak zawrzeć z wierzycielami układ spłaty zobowiązań.
Nowy prezes widzi szanse na pokonanie problemów finansowych spółdzielni w oparciu o kredyt i wykorzystanie środków z programów unijnych na termomodernizację obiektów. Jest gotowy projekt programu kompleksowej termomodernizacji kilkunastu budynków mieszkalnych, głównie w osiedlu Hutnicze. Projekt ten wywołał dyskusję w czasie zebrania. Trzeba jednak przyznać, że optymizm prezesa i pierwsze skuteczne decyzje zarządu znacznie poprawiły nastroje wśród mieszkańców osiedli spółdzielczych. Władze spółdzielni rozpoczęły już starania o pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Program kompleksowej termomodernizacji budynków obejmuje ocieplenia bloków wszystkich ścian, wymianę stolarki, likwidację kuchni węglowych i piecyków gazowych oraz podłączenie przez MEC mieszkań do systemu grzewczego miasta oraz do sieci centralnej ciepłej wody ccw. Byłaby to prawdziwa rewolucja w przypadku mieszkańców bloków wybudowanych na początku poprzedniego wieku i liczących sobie sto lat. Do 11-osobowej nowej rady nadzorczej kandydują z osiedla Hutniczego – Włodzimierz Sajda, Danuta Skocka i Marek Mijanowski. W. Sajda i D. Skocka to osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy samorządowej. Z os. Ludwików do nowej rady kandydują – Andrzej Frańczak, Stanisław Ptak i Arkadiusz Pękowski.
A.Mroczek K.Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *