Raport o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Prezydent Jarosław Górczyński: -Pracujemy nad poprawą atrakcyjności

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego prezydent miasta Jarosław Górczyński przestawił Raport o Stanie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski za 2018 rok. Przygotowany po raz pierwszy dokument pokazuje zmiany i procesy zachodzące w naszym mieście, kierunki rozwoju, a także pierwsze sukcesy w budowie marki Ostrowca Świętokrzyskiego w oparciu o dewizę ?Miasto Od Nowa?.

Dzięki licznym inwestycjom, pozyskanym środkom zewnętrznym, oraz realizowanym inwestycjom, a także stabilnej polityce finansowej Ostrowiec Świętokrzyski staje się ośrodkiem z potencjałem, co jest dostrzegane przez niezależne gremia opiniotwórcze, które uwzględniły nasze miasto w swoich badaniach rankingowych, inwestorów oraz osoby z innych miast, które decydują się tu zamieszkać.

? Taki raport pozawala spojrzeć wstecz, ale również dzięki niemu będzie można odnieść się w przyszłości do tego w jakiej kondycji było miasto w danym roku ? mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

– Od kilku lat systematycznie pracujemy nad poprawą atrakcyjności Ostrowca Świętokrzyskiego- czytamy w dokumencie. Większe i mniejsze zadania inwestycyjne w zakresie rozbudowy sieci dróg, stale podnoszony komfort różnych sektorów życia, ciągle rozbudowywana infrastruktura techniczna, przygotowywanie kolejnych terenów inwestycyjnych oraz przyjazna polityka podatkowa gminy to nasze wizytówki. Dbamy o wszystkie grupy ostrowczan – dzieci i młodzież, osoby pracujące i seniorów, inwestujemy w edukację, sport i kulturę, bezpieczeństwo oraz ekologię. Przy tym wszystkim jesteśmy niezwykle atrakcyjni pod względem cen usług komunalnych, które nasze spółki i jednostki świadczą na najwyższym poziomie.

Podczas prezentacji prezydent miasta zwrócił szczególną uwagę na takie zagadnienia jak: budowa dróg, rozbudowa infrastruktury mieszkaniowej i przemysłowej, program rewitalizacji miasta, transport miejski, gospodarka komunalna, kondycja spółek miejskich, polityka społeczna, ochrona środowiska, oświata i wychowanie, sport, kultura, rekreacja oraz zarządzanie samorządowe, które zostały przedstawione w raporcie w trzynastu rozdziałach.

Jak czytamy w raporcie Ostrowiec Świętokrzyski w ciągu minionych czterech lat wielokrotnie wskazywany był jako przykład wzorowo prowadzonej polityki finansowej. W rankingu opublikowanym w 2018 roku znalazł się w grupie 319 samorządów, które uzyskały wysoką ocenę w pre-ratingu wykonanym przez poznańską firmę INC Rating. Badano aż 2792 samorządy.

Podobną oceną mogło pochwalić się wówczas tylko 11 procent samorządów. Jest to dowodem na to, iż władze miasta z prezydentem na czele w sposób odpowiedzialny  i racjonalny zarządzają finansami publicznymi. Taki model myślenia o finansach i budżecie miasta cechował wszelkie działania podejmowane w 2018 roku we wszystkich obszarach, w tym zarówno przy realizacji oraz w trakcie przygotowywania budżetu na kolejny rok.

Jasno określony cel, którym jest przyciąganie jak największej liczby inwestorów do miasta – nie tylko tych ogromnych, ale i mniejszych firm, które dadzą mieszkańcom zatrudnienie i wykorzystają kapitał ludzki jest dewizą do wielopoziomowego, niezwykle wyważonego zarządzania miastem jako żywym organizmem. Wiele miast boryka się z olbrzymimi problemami i zadłużeniem. Władze każdorazowo planują zrównoważony budżet, który zapewnia politykę prorozwojową i daje solidne podstawy do realizacji wielu przedsięwzięć na różnych poziomach funkcjonowania samorządu Mając finanse na stabilnym poziomie, władze skupiają się na budowaniu marki Ostrowca Świętokrzyskiego jako ważnego ośrodka gospodarczego w regionie i bezpiecznego, przyjaznego miasta do życia dla mieszkańców.

Pobierz raport o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Raport o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Prezydent Jarosław Górczyński: -Pracujemy nad poprawą atrakcyjności

 • 04/06/2019 at 20:58
  Permalink

  „cel, którym jest przyciąganie jak największej liczby inwestorów do miasta ? nie tylko tych ogromnych, ale i mniejszych firm, które dadzą mieszkańcom zatrudnienie”
  Cel który od lat skutecznie realizują Starachowice i Stalowa Wola. U nas jest to tylko cel…

  Reply
  • 07/06/2019 at 15:42
   Permalink

   U nas to przypomina chocholi taniec

   Reply
 • 08/06/2019 at 16:28
  Permalink

  Wszystko pięknie tylko dlaczego w tym roku nie prowadzi się żadnego gruntownego remontu jakiej ważnej drogi miejskiej a przecież jak każdy widzi stan dróg w mieście jest po prostu okropny. Dlaczego nie prowadzi się dalszego remontu ul Radwana ul Jana Pawła załatano tylko prowizorycznie większe dziury i to wszystko

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *