Cena porzeczki czarnej wyższa niż rok temu

Trwa zbiór porzeczki czarnej, która rośnie na około 250 hektarach w naszym powiecie.
Największy areał owocu jest w gminach Bałtów i Waśniów, najmniejszy w gminie Ćmielów.
-Sama wielkość plonów jest zróżnicowana – mówi kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Artur Pałka. W gminie Bałtów i po części w innych gminach ujemna wiosenna temperatura spowodowała, że zawiązania owoców były na niskim poziomie. Straty wynoszą około 20 proc. i nawet więcej.
-W ubiegłym roku z ponad hektara porzeczki udało nam się zebrać 6 ton owocu, w tym roku jedynie 1.600 kilogramów – słyszymy od właściciela areału porzeczki w Borii. Liczba ton w ubiegłym roku z hektara sięgała nawet 8 ton.
Cena czarnej porzeczki w skupie waha się pomiędzy 70 groszy, a złotówką za kilogram. Skupowana w tak zwanym kisten, czyli pojemniku 300- kilogramowym, jest tańsza. Z kolei skupowana w skrzynki jest droższa. Mimo, że ogólnie cena porzeczki czarnej w skupie jest wyższa o 20 -30 groszy niż w roku ubiegłym, to nadal nie jest zadowalająca. Do tego mamy dużo mniejsze zbiory.
Prawdopodobnie ta sytuacja przełoży się na rynek przetwórstwa. Ceny soków, dżemów i przetworów, do których wykorzystywana jest czarna porzeczka, pójdą w górę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.