Ostrowieccy hutnicy skutecznie demonstrowali w Dąbrowie Górniczej. W obronie produkcji i miejsc pracy

Około tysiąca osób zatrudnionych w branży hutniczej, w tym pięćdziesiąt z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Celsa Huta Ostrowiec, demonstrowało przed siedzibą zarządu ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej domagając się wycofania decyzji o czasowym wyłączeniu wielkiego pieca w należącej do koncernu krakowskiej hucie. Dodajmy pieca, który dwa lata temu poddano generalnemu remontowi za 200 mln zł…
Zapobiec wyprowadzeniu produkcji stali poza Polskę
-Tę decyzję, tłumaczoną wzrostem cen energii i utratą konkurencyjności, związkowcy w całym kraju odebrali jako realizację pierwszego etapu wyprowadzenia produkcji stali z kraju ? podkreśla przewodniczący hutniczej ?Solidarności?, Wojciech Krasuski. -Wspieraliśmy więc hutników z Krakowa i demonstrowaliśmy w obronie 1200 miejsc pracy. Uważamy, że wprowadzone przez zarząd ArcelorMittal decyzje są fatalne, zwłaszcza w świetle wprowadzonych przez rząd dopłat dla przedsiębiorstw energochłonnych.


Protest w Dąbrowie Górniczej stał się raz jeszcze przyczynkiem do dyskusji o kondycji branży stalowej w Polsce, która boryka się z ogromnymi kosztami związanymi z unijną polityką klimatyczno-energetyczną i importem stali z państw spoza UE. Dość wspomnieć, że chociażby ? jak podkreślał nie tak dawno w Ostrowcu szef Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ ?S? Andrzej Karol – w ubiegłym roku w Polsce zużyto 15 mln ton stali, a huty wyprodukowały niespełna 10 mln ton. Owszem, brać hutniczą cieszą decyzje o wprowadzeniu rekompensat, ale nie będą miały one żadnego znaczenia, jeśli wdrożone zostaną tzw. ustawy śmieciowa i rynku mocy, a ceny energii ulegną po 2019 roku odmrożeniu przez rząd.
Hutnicy podkreślali, że zarząd ArcelorMittal nie przedstawił im informacji związanej z zaplanowaną na wrzesień przerwą produkcyjną. Nie widzieli, co czasowe wygaszenie wielkiego pieca i stalowni oznacza dla pracowników krakowskiego zakładu. Nic dziwnego, że skandowali: ?Panie Mittal, zmień decyzję”. Poza tym, obawiają się, że decyzja wobec krakowskiej huty pociągnie za sobą podobne rozstrzygnięcia w innych hutach.
Zarząd ArcelorMittal, który zadeklarował, że nie będzie zwalniał pracowników, a przenosił ich do pracy w innych oddziałach. Tłumaczy swą decyzję spadającym popytem na stal na światowych rynkach, głównie w sektorze motoryzacyjnym. Huta w Krakowie utraciła konkurencyjność. Rosną: import stali spoza Unii Europejskiej, ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla CO2 i energii elektrycznej.
Skuteczna demonstracja
Dzień po demonstracji związków zawodowych zarząd ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej poinformował o odłożeniu w czasie planowanego na wrzesień czasowego wygaszenia części surowcowej krakowskiej huty należącej do koncernu. Tak więc determinacja pracowników, działania Solidarności i pozostałych związków zawodowych przyniosły efekty. Wszyscy zastanawiają się jednak, na jak długo?


Kiedy dopłaty dla przedsiębiorstw energochłonnych?
Tymczasem po tym, jak Sejm uchwalił ustawę o rekompensatach dla 300 firm energochłonnych rząd zapowiedział, że za 2019 rok wyniosą one 1,9 mld zł. Wnioski do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o rekompensaty będzie można składać w przyszłym roku. W spisie 300 firm znajdują się głównie huty, ale nie mogą one mieć zaległości finansowych wobec ZUS i fiskusa i muszą wdrożyć certyfikowany system zarządzania energią. Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii podkreśla, że wdrożenie systemu rekompensat jest koniecznością. Dla przedsiębiorstw energochłonnych koszt energii elektrycznej może stanowić nawet 40 proc. kosztów przetworzenia. Dla nich więc szczególnie bolesne są znaczne wzrosty cen energii. Tymczasem tworzą one w Polsce 404 tys. miejsc pracy, a firmy z nimi kooperujące – 686 tys. Łącznie w sektorze energochłonnym pracuje ok. 8,3 proc. zatrudnionych w Polsce ogółem.
Ostrowiec będzie chroniony?
– Wprowadzenie w Polsce systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia sektorów energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by utrzymać miejsca pracy w mniejszych miastach ? wyjaśnia minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych sektorów, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie. Jedno miejsce pracy w przemyśle energochłonnym tworzy nawet 5-7 miejsc pracy w całym ekosystemie, będąc często trzonem lokalnej gospodarki. Duże firmy energochłonne odprowadzają też istotne podatki na rzecz miast, w których są zlokalizowane. Są też najczęściej kluczowymi mecenasami lokalnego życia artystycznego czy kultury fizycznej.
Dlatego wprowadzono również pakiet osłonny dla ośrodków przemysłowych, który – obok rekompensat na pokrycie kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla – obejmuje wprowadzone już obniżenie akcyzy na prąd, radykalne obniżenie opłaty przejściowej i ulgę w opłacie za dostawę prądu.

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Ostrowieccy hutnicy skutecznie demonstrowali w Dąbrowie Górniczej. W obronie produkcji i miejsc pracy

 • 30 lipca 2019 at 12:15
  Permalink

  ale zabiedzeni ci nasi związkowcy,chyba od ciężkiej pracy w hucie

  Reply
 • 30 lipca 2019 at 18:29
  Permalink

  I slusznie. Lepiej pozno niz wcale. Gdyby jeszcze rozliczyli dawnych prezesow huty, to pewnie zdziwili by sie, ile mogli by znalezc srodkow na dalszy rozwoj, przynajmniej miasta, bo huta juz chyba nie jest nasza. Zamiast robic pokazowki zajrzyjcie w papiery, a zrozumiecie co znaczy slowo discovery…

  Reply
  • 31 lipca 2019 at 13:51
   Permalink

   tak właściwie to o co ci chodzi ? czyżby znów o osuwisko na Polnej ?

   Reply
 • 31 lipca 2019 at 18:21
  Permalink

  Tym razem nie, W osuwisku nic nie znaeziono. Ani zrodelek, ani anomaliow pogodowych, ani erozji skarpy, Nie znaleziono nawet rur, ktore przez chwilke tam byly. Odslonieto jedynie kaskade sciemy, az do pomroki, w ktorej juz nic nie mozna znalezc. I jak sie okazalo wszycy ci co mieli szukac, wzieli udzial w sciemnianiu, To wiesz, jak trudno w tak calkowitej ciemnocie cos znalezc. Bo na twoim gruncie bylo podobnie. Choc? W hucie bylo to proste, wystarczylo zwazyc to co weszlo do pieca, to co wyszlo, z tym co wyjechalo i przeliczyc to na pieniadze, ktore za to wracaly. Rachunki na poziomie szkoly podstawowej, gora ekonomika. To jak prezesi handlowali stala wlasciwie powszechnie wiadomo, nie wie o tym nic Solidarnosc i inne zwiazki. Pewnie tak samo tego szukali i to liczyli jak w osuwisku prokurator szukal wody, a poznij rur, a pozniej to juz san nie wiedzial czego ma szukac. Nie bylo wody bo splynela, a zawory zakrecono, rury dostaly nog, no to czlowiek nie znalazl, zatrudniono naukowcow i tez nie znalezli, szkoda ze gruz zostal, bo by mozna powiedziec ze garazy tez tam nie bylo. A wine za to ponosza budowniczowie piramid. W hucie podobnie plywalo sobie gorace zelazo. Bylo nima. jak nima to niema czego szukac. Dowiedziales sie cos nowego? Zbiegiem okolicznosci znaleziono odciski stop tej samej osoby w poblizu obydwu i podobnego stylu dzialania. Ale nawet psy nie zweszyly tropu. Ty tez napewno jestes za cienki zeby odslonic zaslone sciemy, wiec smialo podnies sztandar swoj w gore i protestoj jak kazali. Sam widzisz ze nie kumasz o co chodzi, to nie mecz sie z mysleniem. Jak to mowia przeminelo z wiatrem, tylko smrod jakos pozostal. I paradoksalnie ten smrod jest pod kontrola wciaz tej samej osoby, no Fenis z Popiolow normalnie. Ale teraz pewnie to juz moze byc tylko temat do filmu Patryka Vegi. Zlizaja sie jakies rocznice pomysl lepiej o jakims marszu. I miejmy nadzieje ze nikt huty nie spakuje w walizki i nie wywiezie jej do Chin, czy na Ukraine. Ale dziekuje za to pytanie jestes pierwszym od lat ktory zapytal : O co chodzi?. Nie trafiles i pytasz o lata za pozno, ale jak sam widzisz byles bardzo blisko. Nawet jesli to mial byc tylko taki twoj zarcik.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.