Święto ostrowieckiej archeologii

Co roku Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, jak te zbliżające się w najbliższy weekend 24 i 25 sierpnia, są świętem ostrowieckiej archeologii.
W tym roku, po tym jak Krzemionki zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, będą świętem szczególnym. Czyż można się więc dziwić, że zapraszamy na Krzemionki wszystkich, i tych małych i tych starszych, tym bardziej, że przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji, a wstęp na poszczególne wydarzenia jest bezpłatny?
Cóż więc archeolodzy przygotowali na spotkanie z miejmy nadzieję rzeszą turystów w Krzemionkach koło Ostrowca? Zatrzymajmy się na chwilę w tak chętnie zwiedzanej przez najmłodszych osadzie neolitycznej. Tu będzie można wziąć udział w warsztatach archeologicznych i pokazach archeologii eksperymentalnej w specjalnie przygotowanym wykopie. Gwarantujemy, że każdy poczuje się, jak archeolog. Tuż przy wejściu do wioski neolitycznej będzie można zobaczyć, jak w dawnych czasach rozpalano ogień i jak obrabiano krzemień. Czeka nas również pokaz prymitywnych technik ogniowych. Wzorem lat poprzednich na pewno atrakcją będzie stanowisko łucznicze przy strzelnicy. Przed inną z chat czeka nas pokaz neolitycznej plastyki glinianej w warsztacie pradziejowej garncarki.
Co prawda na Krzemionkach gotował sam Karol Okrasa z programu ?Okrasa łamie przepisy?, ale czy wiecie dokładnie, jak dawniej przygotowywano pożywienie, a czy próbowaliście niezwykle wytrawnej zupy z soczewicy? W wiosce obędzie się także rekonstrukcja obozowiska łowców ze schyłkowego paleolitu.
Czynne będzie, tuż obok osady neolitycznej, laboratorium archeologiczne. W laboratorium dowiecie się np. czym zajmuje się traseologia, paleobotanika, a także tak ciekawa nauka, jak archeozoologia.
Na tegorocznych amatorów ?Krzemionkowskich Spotkań?? czeka nie byle atrakcja, bo pokaz specjalny w wykonaniu Bractwa Wojów Wiślańskich ?Krak?, które zajmuje się zgłębianiem i popularyzowaniem historii i kultury wczesnego średniowiecza.
Bractwo interesuje się rekonstrukcją wczesnośredniowiecznej kultury materialnej, od życia codziennego, poprzez rzemiosło, po sztukę wojenną. Bierze udział w największych festiwalach wczesnośredniowiecznych w Polsce i Europie.
W budynku muzeum tymczasem czynne będzie? kino! Tak, tak? Jego amatorzy w sobotę obejrzą film ?Czy leci z nami archeolog?, a w niedzielę produkcję ?Megality ? historia sprzed 5500 lat?.
Oczy wiście, wciąż celebrujemy fakt wpisania Krzemionek na listę UNESCO. Z tego powodu odbędzie się sesja popularnonaukowa, zatytułowana ?Droga Krzemionek do UNESCO?. Zapraszamy na nią w sobotę do sali konferencyjnej im. Jana Samsonowicza w budynku muzeum. Do udziału w celebracji tego wyjątkowego wydarzenia zaproszeni zostali autorzy wniosku o wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz wszyscy, którzy wspierali muzeum w trakcie procesu nominacyjnego.
W Krzemionkach obecni będą przedstawiciele muzeów, organizacji i firm, a także lokalny garncarz, którzy zaprezentują się na swoich stoiskach tuż obok wioski neolitycznej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *