Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

Wystawa, której wernisaż odbędzie się 21 września o godz. 17, zorganizowana zostanie w ramach uroczystego otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury.
Dwustuletnią historię Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1818-2018), najstarszej polskiej uczelni artystycznej, tworzyli i tworzą wyjątkowi artyści, konstruując fenomen Akademii, jeszcze nie do końca opisany, zbadany i nazwany. Na wystawie ?Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie? prezentujemy wybranych twórców z różnych epok: z XIX, XX i XXI wieku. Ich wybór jest arbitralny i subiektywny.
Na początku przypominamy dwóch bez wątpienia najważniejszych malarzy, autorów masowej wyobraźni historycznej ? Jana Matejkę i Artura Grottgera; następnie twórców nowego języka wizualnego, malarzy Młodej Polski ? Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Weissa ? budujących zjawisko polskiego japonizmu, oraz symbolisty Jacka Malczewskiego. Przegląd młodopolskich malarzy zamyka Stanisław Wyspiański. Osobne miejsce zajmuje artysta totalny, Witkacy, który wbrew woli swego ojca, Stanisława Witkiewicza, uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych.
Na wystawie zobaczymy także prace Tadeusza Makowskiego, uczenia Jana Stanisławskiego, który działając w Paryżu, ówczesnej stolicy sztuki, wykształcił swój indywidualny styl, rozpoznawalny i osobny. Jego malarstwo fascynowało i inspirowało jednego z największych polskich grafików ? Jerzego Panka, którego drzeworyty również znajdą się na ostrowieckiej wystawie. W środowisku paryskim działał uczeń Axentowicza i Malczewskiego, legionista Leopold Gottlieb, twórca lirycznych, cichych obrazów człowieczeństwa. Z Paryżem przez niemal całe życie był związany Józef Czapski, ?świadek historii?, którego nie tyle malarstwo, ile teksty i niezłomna postawa stanowią, iż zdaje się jednym z najważniejszych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Po roku 1945 w Akademii zjawiają się artyści, którzy tworzą nową polską sztukę. Jest wśród nich Andrzej Wajda, twórca polskiej szkoły filmowej i przełomowych dla teatru spektakli, oraz Andrzej Wróblewski, najważniejszy polski malarz drugiej połowy XX wieku. Pokazujemy także prace dwóch wielkich indywidualności polskiej sztuki ? członków Grupy Krakowskiej Jonasza Sterna i Jerzego Nowosielskiego.
Wystawę zamyka prezentacja prac dwóch żyjących rektorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, malarzy: Adama Wsiołkowskiego, który pełnił funkcję rektora w latach 2008?2012, i sprawującego tę funkcję od 2012 roku Stanisława Tabisza.
Autorką scenariusza i aranżacji wystawy jest dr Anna Król. Na wystawie prezentujemy ponad dziewięćdziesiąt prac z kolekcji prywatnych oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Fundacji Kyoto ? Kraków.

Program edukacyjny do wystawy ?Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie? wrzesień-listopad 2019 r.

Oprowadzanie kuratorskie
22 września o 11.00 dr Anna Król, kuratora wystawy, przybliży ideę wystawy i zaprezentuje oraz omówi prace, które znalazły się na wystawie.
Wstęp wolny

Prezentacje artystów (w każdy czwartek)
Zapraszamy na prezentacje poszczególnych artystów, których prace znajdują się na wystawie. W zaplanowanych ośmiu wykładach, dokonamy przeglądu polskiego malarstwa ostatnich dwustu lat. Spotykamy się w każdy czwartek o 18.00. Prowadzący: Wojtek Mazan. Wstęp: 5 zł
Dokładny plan spotkań:
26 września, g. 18.00 ? Artur Grottger
3 października, g. 18.00 ? Jan Matejko
10 października, g. 18.00 ? Młoda Polska
17 października, g. 18.00 ? Jacek Malczewski
24 października, g. 18.00 ? Witkacy
30 października, g. 18.00 ? Tadeusz Makowski ? Panek
7 listopada, g. 18.00 ? Andrzej Wróblewski ? Andrzej Wajda
14 listopada, g. 18.00 ? Grupa Krakowska: Jonasz Stern, Jerzy Nowosielski in.

Oprowadzanie grup zorganizowanych
Grupy zorganizowane mogą rezerwować dogodny dla siebie termin zwiedzania wystawy w godzinach pracy galerii (wtorek-piątek 9.00-17.00). Przewodnikiem będzie historyk sztuki, który prezentację wystawy połączy z warsztatami z opisu dzieła sztuki. Zajęcia dostosowane do każdej grup wiekowej. Rezerwacja pod nr tel. 41 263 20 48
Wstęp: 5 zł/osoba

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *