Naukowcy z Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na Krzemionkach

W dniach od 19 do 21 września w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie ?Krzemionki? odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „The flint mining studies: archaeological excavations ? extraction methods ? chipping floors ? distribution of raw materials and workshop products”.
Spotkanie naukowe organizowane jest w ramach cyklicznych spotkań komisji UISPP. Tegoroczne będzie dziewiątym z kolei dotyczącym badań prehistorycznego górnictwa krzemienia. Komisja została powołana do życia w 2007 roku w Paryżu. W jej skład wchodzą badacze górnictwa krzemienia z całego świata.
Na konferencję przyjadą badacze tematu z dziewięciu państw, w tym z Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W trakcie sympozjum będziemy mieli możliwość wysłuchania referatów dotyczących najnowszych badań związanych z wydobyciem skał krzemionkowych, jak również ich obróbką i dystrybucją.
Rozpoczęcie konferencji zaplanowano w czwartek o godz. 9.30. Sesja tego dnia będzie trwała od 10.00 do 14.30, a w piątek od 9.00 do 15.00.
Jednocześnie uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się ze Krzemionkowskim Regionem Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, który z dniem 6 lipca br. został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Organizatorami konferencji są: Commission on Flint Mining in Pre- and Protohistoric Times in the International Union of Pre- and Protostoric Sciences, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat ?Krzemionki?, Polska Akademia Nauk, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Nauk Geologicznych PAN w Warszawie oraz Projekt Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych.

Print Friendly, PDF & Email