VIII Memoriał Agaty Mróz ? Olszewskiej

VIII edycja Memoriału Agaty Mróz ? Olszewskiej, nieodżałowanej siatkarki KPS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski, odbędzie się we Wrocławiu. 5 i 6 października w turnieju rozgrywanym we wrocławskiej hali Orbita udział wezmą takie drużyny, jak #VolleyWrocław, Minchanka Mińsk oraz Enea PTPS Piła i Aris Thessaloniki w miejsce wcześniej ogłoszonych: Gen-I Volley Nova Gorica oraz Developres SkyRes Rzeszów.


Siatkarski memoriał, który odbędzie się po raz ósmy, to nie tylko sportowe emocje, ale przede wszystkim wyraz hołdu i przypomnienie o sukcesach i życiu polskiej siatkarki Agaty Mróz ? Olszewskiej. Poprzez walkę na boisku i walkę z chorobą, mówiła o potrzebie pomagania innym. Wydarzenie objęła Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kropla Życia. Tym razem Wrocław będzie gospodarzem wydarzenia, a mecze odbędą się w Hali Orbita. 
Oprócz emocji sportowych, nie zabraknie innych atrakcji i przedsięwzięć- jak m.in. prezentacja szkół im. Agaty Mróz – Olszewskiej i organizacji charytatywnych. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest akcja honorowego krwiodawstwa, która zostanie przeprowadzona pod Halą ?Orbita? w sobotę, 5 października.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy lubią sport, siatkówkę, aktywny wypoczynek, a także włączają się w akcje propagujące społecznie ważne idee. Zarówno dzieci, młodzież, dorośli, kibice i krwiodawcy znajdą coś dla siebie. Wszystkich łączy sympatia do działań wybitnej polskiej siatkarki, Agaty Mróz-Olszewskiej, która w najtrudniejszych chwilach życia, podczas otwartej walki z chorobą, okazała się Wielkim Człowiekiem, zasługującym na szacunek i pamięć. Zgromadziła wokół siebie kibiców, którzy wspierając ją, pomagali także innym potrzebującym.
Agata Mróz do zespołu KPS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski przyszła już z rozpoznaną chorobą, o której mówić nawet się nie bała. Za wszelką cenę jednak chciała grać. Pojechała więc w maju 2002 roku z ostrowieckim klubem, w której występowała także jej siostra Katarzyna Mróz, na Polsko ? Ukraiński Festiwal Siatkówki rozgrywany w Tarnopolu. Zagrała koncertowo, będąc najlepszą zawodniczką turnieju.
Agata miała wielki talent do gry, ale zawsze popierała go pracą i była wzorem dla koleżanek z zespołu. Zawsze na treningach serwowała sobie pełen zestaw ćwiczeń. Co ciekawe, w ostrowieckiej drużynie Agata nie występowała na środku ataku, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale na odbiorze. Na tej pozycji również sobie świetnie radziła. Niestety, jej świetna gra nie przyczyniła się do awansu do I ligi. Przegraliśmy spotkania barażowe z Rawą Mazowiecką, a Agata szybko została skaperowana przez trenera Zbigniewa Krzyżanowskiego do Bielska ? Białej, z ekipą którą przez trzy lata sięgała po medal mistrzostw Polski, a także do reprezentacji Polski. W kadrze świetne nasze siatkarki zupełnie odmienił trener Andrzej Niemczyk, z którym dwukrotnie zdobyły mistrzostwo Europy w 2003 i 2005 roku. Ojciec Agaty ? Ryszard jak tylko mógł podążał sportowym śladem swych córek, także z ekipą ostrowiecką.
Wszyscy kibice zapamiętali Agatę zawsze uśmiechniętą. Po latach gry zorganizowali dla niej akcję zbiórki krwi. Agata Mróz zawsze była wdzięczna ostrowieckim działaczom za to, że mogła w naszym klubie powrócić do sportowego życia. Wielu działaczy w Polsce pukało się w głowie, co wyprawiają z chorą zawodniczką w Ostrowcu. A ona przecież wywalczyła później dwukrotnie złoty medal mistrzostw Europy.
Pierwszy mecz w barwach ostrowieckiej drużyny Agata rozegrała 10 maja 2002 roku z AZS Wulkanem Częstochowa, który co prawda występował wówczas w I lidze, ale nasz zespół wygrał i zajął w turnieju 2 miejsce, przegrywając w finale z Galiczanką Tarnopol. Ostatni mecz natomiast Agata zagrała 3 maja 2003 roku na turnieju studenckim w Metz, gdzie została wybrana najlepszą siatkarką a nasz zespół wygrał w finale z ekipą z Kolonii.

Agata Mróz ?Olszewska
Złota medalistka mistrzostw Europy z roku 2003 i 2005, a także dwukrotna mistrzyni Polski w barwach BKS Stali Bielsko-Biała i Hiszpanii z Gruppo 2002 Murcia, stała się symbolem walki o życie i pomoc innym. Postawa nawołująca do honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego poruszyła nie tylko miłośników siatkówki, ale także wszystkich ludzi dobrej woli. Po jej śmierci przyjaciele siatkarki wraz z mężem ? Jackiem Olszewskim, postanowili kontynuować jej życzenie. Od lat organizowana jest impreza, która nie tylko upamiętnia jedną z najwybitniejszych polskich siatkarek, ale przede wszystkim angażuje się w propagowanie bezcennych wartości dla ludzkiego życia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *